Väčšina depeší amerických diplomatov o oligarchovi nebola pozitívna. Zmenilo sa to, keď sa stal ministrom zahraničných vecí.
MOSKVA, BRATISLAVA. Porošenko? Zdiskreditovaný a krajne nepopulárny oligarcha, ktorý je stelesnením všetkých slabín strany Naša Ukrajina.
Tak opisovali nového ukrajinského prezidenta v rokoch 2006 až 2009 americkí diplomati podľa serveru Wikileaks, z ktorých teraz cituje reportérka Elena Černenko v ruskom denníku Kommersant.
Väčšina zo sto poznámok o oligarchovi, ktorému teraz veria Ukrajinci i svet, že vyvedie svoju krajinu z najhoršej krízy v ére jej samostatnosti, nebola pozitívna.
Zmenilo sa to až v roku 2009, keď sa Porošenko stal ministrom zahraničných vecí a nechcel, aby bola Ukrajina pod vplyvom Ruska.
Obviňovali ho z korupcie
Dvojka na americkom veľvyslanectve Sheila Gwaltneyová o ňom v máji 2006 napísala, že má povesť „zdiskreditovanú vierohodnými obvineniami z korupcie“.
Americký veľvyslanec na Ukrajine John Herbs opísal Porošenka vo februári v roku 2006 ako „oligarchu, ktorý sa sám zahanbil“. To bol Porošenko poslancom strany Naša Ukrajina Viktora Janukovyča Juščenka (opravené v piatok 9:06) a v parlamente viedol výbor pre financie a bankovníctvo.
Lepší dojem neurobil Petro Porošenko ani na nového amerického veľvyslanca Williama Taylora, ktorý nastúpil o pár dní neskôr a charakterizoval Porošenka ako „veľmi nepopulárneho politika, ktorý sa teší podpore vodcov strany pre svoje predchádzajúce podnikateľské a organizačné schopnosti.“
O mesiac neskôr Taylor napísal, že strana Naša Ukrajina mohla ísť do volieb s mladými kandidátmi, ale „riadila sa radou zdiskreditovaného oligarchu Porošenka, ktorý sa stal stelesnením slabín tejto strany“.
Porošenkovu povesť poškodzoval aj konflikt s vtedajšou premiérkou Juliou Tymošenkovou, ktorá ho obvinila z korupcie pri privatizácii štátnych podnikov.