Washington 10. novembra (TASR) - Spojené štáty americké nepotrebujú povolenie OSN, aby v prípade potreby začali konať proti Iraku, vyhlásil dnes generálny tajomník Bieleho domu Andrew Card.
Ak Bagdad poruší svoje záväzky, stanovené rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN, "Spojené národy sa môžu stretnúť a diskutovať," USA však nepotrebujú ich povolenie, zdôraznil Card pre americkú televíznu stanicu NBC.
Poradkyňa amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová nedôveruje ochote irackého prezidenta Saddáma Husajna rešpektovať podmienky určené rezolúciou OSN o odzbrojení Iraku.
Riceová v dnešnom rozhovore pre televíznu stanicu Fox uviedla, že je veľmi skeptická, pokiaľ ide o pravdepodobnosť, že Husajn urobí všetko, čo sa od neho požaduje.
Minister zahraničných vecí USA Colin Powell dnes pre televíznu stanicu CBS povedal, že keby bol na mieste Saddáma Husajna, bral by americké varovania veľmi vážne a s veľkými obavami. Zároveň ubezpečil, že USA nehovoria svoje hrozby do vetra.
Powell tak reagoval na zverejnenie vojenských plánov amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktoré sa v sobotu objavili v elektronickom vydaní denníka New York Times. USA by k tomuto plánu prikročili v tom prípade, ak by Irak porušil podmienky stanovené BR OSN.
Plán sa opiera o použitie sily 200.000-250.000 mužov a začne sa krátkou leteckou kampaňou, počas ktorej by sa mali zaistiť kľúčové body v krajine a urýchlene izolovať lídri v Bagdade.
Vzdušná kampaň by mala trvať kratšie než mesiac a armáda by v nej mala využiť skúsenosti získané v Afganistane. Do Iraku by sa mali infiltrovať malé skupinky špeciálnych síl, ktoré by mali navádzať lietadlá pri bombardovaní vytýčených cieľov, cituje New York Times slová predstaviteľov americkej administratívy.
BR OSN dáva rezolúciou 1441, ktorú jednohlasne prijala v piatok, Iraku poslednú šancu zbaviť sa chemických, biologických a jadrových zbraní. V opačnom prípade bude čeliť vážnym dôsledkom.
Irak sa musí do 15. novembra rozhodnúť, či súhlasí s rezolúciou a ňou stanovenými termínmi. Na jej základe by mali medzinárodní zbrojní inšpektori odcestovať do Bagdadu do 18. novembra, aby pripravili laboratóriá, transport a komunikačné zariadenia.