NEW YORK. Od začiatku občianskej vojny pred vyše troma rokmi Sýria utrpela ekonomické straty odhadované na vyše 105 miliárd eur vzhľadom na rozsiahly úpadok priemyselných odvetví, zatváranie podnikov a únik kapitálu, ako aj plienenie a ďalšie škody spôsobené konfliktom. Vyplýva to z novej správy OSN.
Zo strednej triedy do úplnej chudoby
Spoločná správa Sýrskeho centra pre politický výskum, sídliaceho v Damasku, a svetovej organizácie uvádza, že sýrske hospodárstvo je "vyplienené", zdravotníctvo v krajine "v ruinách" a školské zariadenia sa "potácajú", informovala agentúra DPA.
"Ku koncu roku 2013 sa celkové hospodárske straty od začiatku konfliktu odhadovali na 143,8 miliardy dolárov (105,67 mld. eur), čo je ekvivalent 276 percent HDP z roku 2010 v stálych cenách," píše sa v správe.
Koncom minulého roka žili tri štvrtiny Sýrčanov v chudobe a viac než polovica z 20 miliónov obyvateľov v extrémnej chudobe.
Sýria klesla zo skupiny krajín so stredným príjmom medzi krajiny s "nízkym stupňom ľudského rozvoja", najmä pre úpadok školstva, zdravotníctva a príjmov.
Z krajiny s ročným hrubým domácim produktom na úrovni 67 miliárd dolárov "sa stala krajina chudobných ľudí postihnutých ničivým pádom do chudoby", uvádza správa.
Ceny základných tovarov v Sýrii prudko stúpili - v prípade základných potravín až o 360 percent. Približne 2,67 milióna ľudí, vyše polovica ekonomicky aktívneho obyvateľstva v Sýrii, prišla o prácu.
Termín pre zničenie zbraní nestihnú
Generálny tajomník Pan Ki-mun tiež informoval Bezpečnostnú radu OSN, že 30. jún ako konečný termín pre úplnú likvidáciu sýrskych chemických zbraní nebude splnený, lebo sýrska vláda oznámila, že poslednú dodávku nebezpečných chemikálií nie je možné v poriadku dopraviť.
Šéf OSN uviedol v liste, že v krajine zostáva 7,2 percenta zásob chemických zbraní deklarovaných Sýriou.
Vláda podľa slov Pan Ki-muna tvrdí, že nemá úplne pod kontrolou bezpečnosť v oblasti, kde sú chemické látky uskladnené, a má tiež "vážne obavy o bezpečnosť" konvojov, ktoré prevážajú materiál do sýrskeho prístavu Lázikíja.
"Je nevyhnutné, aby Sýrska arabská republika zavŕšila zvyšné práce na odstraňovaní (zložiek chemických zbraní čo najrýchlejšie, ako tamojšie orgány prisľúbili...Teraz je už jasné, že niektoré činnosti súvisiace s programom likvidácie chemických zbraní Sýrskej arabskej republiky budú pokračovať aj po 30. júne 2014," uviedol šéf OSN.
Medzinárodné spoločenstvo sa do 30. júna snaží odviezť a zničiť 1300 ton chemických látok či zbraní.
Sto ton chemikálií, ktoré sú ešte stále v Sýrii, sa nachádza v skladovacom zariadení neďaleko hlavného mesta Damask.
Na základe dohody vyrokovanej Spojenými štátmi a Ruskom o likvidácii sýrskych chemických zbraní je sýrska vláda zodpovedná za prevoz väčšiny nebezpečných chemikálií do prístavu a zvyšok musí zničiť vo vnútri krajiny.
Sýria už zmeškala niekoľko konečných termínov vrátane toho posledného z 27. apríla, ktoré jej prikazovali dostať všetky nebezpečné chemické látky preč z krajiny.
Väčšinu jedovatých chemikálií nakladajú na dánske a nórske nákladné lode v Lázikíji. Keď naložia aj posledných sto ton, nákladné plavidlá odplávajú do talianskeho prístavu Gioia Tauro, kde chemické kontajnery prenesú na americkú loď MV Cape Ray. Tá je vybavená dvoma zariadeniami, ktoré chemikálie zneškodnia.