DAMASK, TEL AVIV. Jednu z najstarších, podľa niektorých zdrojov najstaršiu, sýrsku synagógu zrovnali zo zemou. Sýrska opozícia z toho viní armádu prezidenta Bašara Asada.
Zo synagógy proroka Eliáša na predmestí Damasku Džobár zmizli aj veľmi cenné židovské náboženské predmety aj zvitky Tóry.
Zničené dedičstvo
Synagóga stála na mieste, kde sa podľa tradície ukrýval prorok Eliáš. Prvé zmienky o nej pochádzajú zo stredoveku.
Zničenie vzácnej, aj mimo Sýrie známej synagógy, je len ďalším zo série útokov na náboženské a historické objekty, ktoré v krajine zaznamenali od začiatku občianskej vojny.
Okrem mešít, kostolov a synagóg je vážne poškodených aj šesť objektov zapísasných na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Týka sa to hlavne stredovkého hradu Crac des Chevaliers a Aleppa, kde budovy v starom meste využívali ako vojenské objekty alebo ich priamo ostreľovali.
"Na niektorých miestach a pri niektorých pamiatkach sme sa dostali do štádia, odkiaľ neexistuje návrat späť," komentovala stav sýrskych pamiatok generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokova.
Organizácia zriadila v libanonskom Bejrúte úrad, kde odborníci zaznamenávajú a online evidujú stav sýrskych pamiatok a ich prípadné poškodenie.
Snažia sa tiež zvýšiť povedomie colníkov v regióne o tom, že mnohé zo starožitností sa priekupníci snažia vyviezť zo Sýrie. Ak opustia krajinu, možnosť ich vrátenia je veľmi malá.
Hľadajú poklady
Okrem vojenských akcií pamiatky ohrozuje aj rabovanie, či neodborné a nezvrátiteľné zásahy "hľadačov pokladov".
Sýria bola tradične považovaná za krajinu s rozsiahlym kultúrnym a náboženským dedičstvom, ktorá na jednom území zhromažďovala pamiatky významné pre židov, kresťanov a moslimov.