Najlepší výsledok pre stredoľavú stranu a najlepší pre politickú stranu vôbec od roku 1958. To dosiahol premiér Matteo Renzi v zadlženom Taliansku s prísľubom tvrdých reforiem.
RÍM, BRATISLAVA. Nechcel zrušiť euro, nenadával nemeckej kancelárke Merkelovej za tvrdé škrty, ale sľuboval ďalšie reformy pre taliansku ekonomiku, ktorá patrí posledných desať rokov v Európskej únii k najmenej výkonným a najviac zadlženým.
So stratégiou, o ktorej pochybovali i jeho stranícki kolegovia, je taliansky premiér Matteo Renzi podľa mnohých odborníkov najväčším víťazom eurovolieb.
Úspešnejším, než sú populisti na čele francúzskeho Národného frontu, britského UKIP či domáceho hnutia komika Beppeho Grilla.
Rekordný zisk
Demokratická strana Mattea Renziho získala vo voľbách do Európskeho parlamentu takmer 41 percent, čo je najväčší úspech stredoľavej strany doteraz a podľa agentúry Bloomberg najlepší výsledok pre taliansku politickú stranu od volieb v roku 1958.
Renzi je tak dnes najúspešnejším sociálnym demokratom, ktorý dokázal zvíťaziť s lepším výsledkom pre stranu, než mala v predchádzajúcich voľbách.
Úspech doma by chcel Renzi zužitkovať aj v Bruseli. Od leta sa zadlžení Taliani a ich mladý 39-ročný premiér stanú predsedajúcou krajinou Únie.
Už pred voľbami Renzi naznačil, čo chce urobiť, ak vo voľbách uspeje. Ako šéf predsedajúcej krajiny chce tlačiť na to, aby Brusel zmiernil kritériá Paktu stability a rastu. Medzi prvými trojpercentný deficit HDP, čo krajiny eurozóny nesmú prekročiť.