- OBSE stratila od pondelka kontakt s dvoma pozorovateľskými tímami
- jedna skupina je stále nezvestná, OBSE zvažuje stiahnutie misií
- v Donecku bol v stredu relatívny pokoj, rebeli čakajú útok armády
DONECK, BRATISLAVA. V ukrajinskej Doneckej oblasti, ktorú okupujú ozbrojení proruskí separatisti, v stredu zadržali 11-člennú skupinu pozorovateľov OBSE.
Ako informovala slovenská diplomacia, bol medzi nimi aj jeden Slovák.
Po siedmich hodinách ich prepustili. „Už sú na späť na základni, v bezpečí,“ potvrdila večer SME hovorkyňa OBSE v Kyjeve Iryna Gudyma.
Skupinu 11 pozorovateľov v troch autách zastavili pri Marynke asi 35 kilometrov od Donecka na jednom z kontrolných stanovíšť, ktoré kontrolujú ruskí ozbrojení separatisti.
V Doneckej oblasti podľa hovorcu slovenskej diplomacie Borisa Gandela pôsobia traja Slováci. Pre SME nechcel potvrdiť, či medzi unesenými pozorovateľmi bol aj bývalý agent ŠtB Ľubomír Kopaj.
Na Ukrajine pôsobí ako zástupca šéfa pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Posledné týždne sa pohyboval v Doneckej oblasti, kde poskytoval rozhovory aj ruským médiám.
Ľubomír Kopaj. Diplomacia nepotvrdila, či bol medzi unesenými.
FOTO - Facebook/Ľubomír Kopaj
OBSE zvažuje stiahnutie tímov
„Únoscovia, ako sa deje väčšinou v prípade teroristov, chcú vyvolať politický tlak, alebo v druhom prípade ide o výkupné. Tu sa zdá, že ide skôr o to prvé,“ myslí si šéf Zahraničného výboru NR SR František Šebej.
Podľa neho sa opakovanými únosmi pozorovateľov na východe Ukrajiny ukazuje, že medzi ozbrojenými proruskými separatistami sa pohybujú najmä ľudia z kriminálneho prostredia.
„Nevieme, kto ich zadržal, ale normálni ľudia, ktorí bojujú za nezávislosť, neunášajú ľudí,“ hovorí Šebej.
OBSE už pred unesením 11-člennej skupiny zvažovala úplne stiahnutie svojich pozorovateľov po tom, ako v pondelok stratila kontakt s iným štvorčlenným tímom pri Donecku.
So skupinou, v ktorej boli Dán, Estónec, Švajčiar a Turek, odvtedy nemá žiadne spojenie a ukrajinské jednotky po nej rozbehli pátraciu misiu.
„Zadržiava ich jedna z proruských separatistických skupín a teraz pracujeme na ich oslobodení,“ povedal v stredu podľa agentúry Interfax-Ukrajina Jevhen Perebijnis z ukrajinského ministerstva zahraničia.
„Ak je bezpečnostná situácia taká, že sa treba obávať o zdravie a životy spolupracovníkov, potom sa obávam, že ich treba naozaj stiahnuť,“ uviedol nemecký diplomat Wolfgang Ischinger slúžiaci ako vyjednávač OBSE v ukrajinských krízových rokovaniach.
Chce iniciovať ďalšiu mierovú konferenciu v švajčiarskej Ženeve, na ktorej by sa všetky znepriatelené strany konfliktu stretli za rokovacím stolom. Práve spoza neho by mal odštartovať proces zmierenia, ktorý by umožnil aj dohodu s Moskvou.
V Donecku zostali prázdne ulice
V Donecku v uplynulých dňoch odštartovali najtvrdšie boje od začiatku nepokojov v apríli. Armáda počas nich získala späť letisko a zabila desiatky separatistov.
Streda bola pokojnejšia, no v meste vládne napätie. Ulice boli počas dňa pomerne prázdne, rebeli vyhlásili zákaz nočného vychádzania a očakávajú útok armády.
Starosta Alexander Lukjančenko odporučil obyvateľom, aby z bezpečnostných dôvodov zostali doma a vyhýbali sa oknám a balkónom.
Občasnú streľbu bolo podľa BBC a Kyiv Post počuť priamo z mesta, kde separatisti naďalej držia vládne budovy.
Letisko zostáva po ťažkých bojoch zatvorené, neďaleká železničná stanica je v prevádzke. Nad mestom videli ukrajinskú bojovú stíhačku.
Novozvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko prisľúbil, že vojenská operácia proti ozbrojeným separatistom na východe krajiny bude pokračovať a ukončí ich aktivity. „Už viac nenecháme týchto teroristov unášať a zabíjať ľudí,“ povedal v utorkovom rozhovore pre nemecký Bild. „Proti našej krajine je vedená skutočná vojna.“
Porošenko zdôraznil, že sám žiadne nariadenia nedáva, pretože zatiaľ nenastúpil do funkcie. Je však v úzkom kontakte s vládou.
Za svoju prvoradú úlohu považuje záchranu Ukrajiny. „Na východe sa nachádzame vo vojnovom stave, Krym obsadilo Rusko a panuje veľká nestabilita. Musíme reagovať.“
Porošenko v stredu tiež uviedol, že plánuje podpísať ekonomickú časť asociačnej dohody s Európskou úniou krátko po inaugurácii. Jej dátum nie je známy, ale mala by sa konať do polovice júna.
Ešte pred vyhlásením Porošenkovho úradu povedal agentúre Reuters nemenovaný predstaviteľ Európskej únie, že Ukrajina naznačila, že bude potrebovať "trochu času, aby sa rozhodla ako postupovať" ohľadne dohody.
Kadyrov: Nikoho som neposlal
Separatistom podľa viacerých zdrojov prišli v posledných dňoch na pomoc ozbrojené posily z Ruska, medzi nimi aj žoldnieri čečenského lídra Ramzana Kadyrova.
„Náš prezident (Kadyrov) dal príkaz. Zavolali nás a my sme prišli,“ povedal jeden z bojovníkov v rozhovore s korešpondentom Financial Times.
Kadyrov však v stredu vyhlásil, že Čečensko ako súčasť Ruskej federácie nemá armádne jednotky a ak na Ukrajine operujú Čečenci, ide o ich vlastnú iniciatívu.
„Existujú tri milióny Čečencov a dve tretiny z nich žijú mimo Čečenska, vrátane Západu. Nemôžeme vedieť, kam ktorí idú,“ uviedol podľa BBC Kadyrov.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zablokoval hranice s Ukrajinou a zabránil tak prieniku ozbrojených skupín.
"Situácia na východe (Ukrajiny) sa rýchlo zhoršuje. Cez ukrajinskú hranicu prešlo z Ruska niekoľko nákladných áut plných ruskej munície a ozbrojencov vycvičených v Rusku," uviedol Jaceňuk.
Zároveň dodal, že ak by sa podarilo eliminovať ruský vplyv, kríza na Ukrajine by sa mohla rýchlo skončiť.
Separatistom pomáhajú čečenskí žoldnieri, propaganda spojila súperovČítajte