- separatisti podľa rôznych zdrojov prišli na letisku o 30-50 bojovníkov
- OBSE stratila kontakt so svojím štvorčlenným tímom pri Donecku
- neznámi útočníci zapálili štadión v Donecku, vinia separatistov
- ukrajinsko-ruské hranice sa pokúsili prekročiť proruskí bojovníci
DONECK, KYJEV. Dva dni po zvolení nového prezidenta Petra Porošenka sa ukrajinská armáda odhodlala na masívnu operáciu proti ozbrojeným separatistom v Doneckej aj Luhanskej oblasti na východe krajiny.
Vyprovokovali ju k tomu samotní rebeli, ktorí v pondelok ráno zaútočili na letisko v Donecku.
Kyjev podľa Guardianu odpovedal najrozhodnejšou akciou od začiatku nepokojov v apríli.
V snahe dostať letisko pod svoju kontrolu nasadil bojové stíhačky, vojenské vrtuľníky aj výsadkárov. Separatisti pri akcii stratili desiatky bojovníkov.
Rebeli utrpeli ťažké straty
Podľa novinárov, ktorí sa nachádzali v blízkosti letiska, bolo počuť streľbu počas celého pondelka i noci a z miesta stúpal tmavý dym.
„Vláda v Kyjeve bola absolútne odhodlaná neprenechať letisko povstalcom,“ komentoval z Donecka korešpondent BBC Mark Lowen. „Keď proruskí separatisti odštartovali inváziu na Kryme – ktorá viedla k ruskej anexii polostrova o mesiac neskôr – letisko bolo prvou kľúčovou základňou, ktorej sa zmocnili. Kyjev tak bol pevne presvedčený, že tomu tentoraz musí zabrániť.“
Minister vnútra Arsen Avakov v utorok poobede tvrdil, že letisko už majú pod plnou kontrolou. Operácia však podľa neho stále pokračuje, reportéri informovali o občasnej streľbe.
„Nepriateľ utrpel veľké straty, my žiadne,“ uviedol Avakov.
Údaje o počte obetí sa rôznia. V miestnej márnici majú podľa Kyiv Post 45 tiel obetí, starosta Donecka Alexander Lukjančenko hovorí o štyridsiatich, separatisti dokonca o vyše sto.
Najmenej jeden mŕtvy bol civilista. Viacerí zabití bojovníci podľa starostu pochádzali z Ruska.
Porošenko nevyjednáva
Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko po zvolení povedal, že jeho prvá cesta v pozícii prezidenta bude smerovať na východ krajiny. Pokusom o získanie letiska sa ho rebeli mohli snažiť od cesty odradiť.
Prezident v pondelok prisľúbil, že sa bude snažiť o pokojný koniec povstania na východe, kde povstalci bojujú s ukrajinskými jednotkami už viac ako mesiac.
No zároveň povedal, že z východnej Ukrajiny nenechá urobiť druhé Somálsko a že s „teroristami“ nebude vyjednávať.
„Protiteroristická operácia nemôže a nemala by trvať dva alebo tri mesiace. Mala by a bude trvať hodiny,“ uviedol.
„Na letisku vidíme dopad týchto tvrdení,“ poznamenal reportér BBC.
Rusko opätovne vyzvalo ukrajinskú vládu, aby protiteroristickú operáciu zastavila a začala dialóg.
Kyjev však neplánuje akciu ukončiť, „kým územie Ukrajiny nezbaví všetkých teroristov“.
Plánujú rozhodujúci útok?
Separatisti poobede postavili barikády na ceste z letiska do mesta. Podľa Guardianu to môže byť z obáv, že armáda podnikne rozhodujúci útok na okupované budovy v centre.
Starosta Donecka v televíznom príhovore žiadal obyvateľov, aby nevychádzali zo svojich príbytkov. V meste podľa agentúry Reuters zatvorili viacero škôl, nemocníc a obchodov.
Doneck má zhruba miliónovú populáciu a je najvýznamnejším mestom Donbasu, priemyselného regiónu zahŕňajúceho Doneckú, Luhanskú a Dnepropetrovskú oblasť na východe Ukrajiny.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) uviedla, že ešte v pondelok stratila kontakt so štvorčlenným tímom pozorovateľov, ktorý pôsobil práve pri Donecku. „Doteraz sme neboli schopní opäť nadviazať komunikáciu,“ informovala OBSE.
Pozorovatelia sú podľa BBC z Turecka, Švajčiarska, Estónska a Dánska. Podľa dánskej vlády ich zadržiavajú separatisti.
Medzi proruskými aktivistami medzitým vypukli nezhody. Líder separatistov v Luhansku Valerij Bolotov obvinil lídra v Donecku Denisa Pušilina zo zrady. Tvrdí, že počas protiteristickej operácie vydal Doneck vládnym silám a vypovedal mu vojnu.
Zapálili hokejový štadión
V noci v Donecku neznámi ozbrojenci zaútočili aj na hokejový štadión Družba s kapacitou zhruba 4-tisíc divákov, kde svoje zápasy hráva miestny klub Donbas.
Podľa predstaviteľov klubu spútali ochrankárov, z miesta ukradli cennosti a podpálili ľavé krídlo arény. Oheň zasiahol približne 300 štvorcových metrov. Škody zatiaľ nevyčíslili, útok sa zaobišiel bez obetí.
Podľa Ukrajinskej pravdy sú za ním separatisti, ktorí sa mali pomstiť prezidentovi klubu Borisovi Kolesnikovovi za podporu proukrajinských akcií oligarchu Rinata Achmetova.
„Apelujeme na všetkých, ktorí ešte sympatizujú s rebelmi z takzvanej Doneckej ľudovej republiky terorizujúcimi východnú Ukrajinu, aby sa zamysleli, či takúto budúcnosť chcú pre seba a svoje deti,“ uviedol klub.
V hale sa na budúci rok majú uskutočniť hokejové majstrovstvá sveta I. divízie . Hokejisti Donecka sa na sezónu začnú pripravovať v polovici júla, v tíme pôsobia aj dvaja Slováci - brankár Ján Laco a obranca Peter Podhradský.
Podľa Kolesnikovova je klub schopný obnoviť arénu do 90 dní, aby sa v nej v septembri mohli hrať zápasy KHL v plánovanom termíne.
Posily a zbrane z Ruska
Ukrajinská pohraničná služba v utorok varovala, že z Ruska na Ukrajinu prenikajú ozbrojenci s dodávkami zbraní. Strážcovia podľa portálu Kyiv Post v noci zbadali kolónu nákladných vozidiel smerujúcu k hranici v Luhanskej oblasti. Keď autá hranicu prekročili, strhla sa prestrelka.
Podľa stráže sa jednej zo skupín podarilo ujsť smerom na Ukrajinu, podľa vyhlásenia ukrajinského parlamentu naopak utiekli späť za hranice.
Podľa servera Ukrajinská pravda môže ísť o profesionálnych vojakov alebo tiež bývalých čečenských bojovníkov za nezávislosť.
Pohraničníkom sa podarilo zadržať jednu dodávku naloženú zbraňami a výbušninami ako aj dvoch ozbrojencov. Jeden z nich bol ťažko zranený.
Ukrajina predpokladá, že kolóna bola súčasťou skupiny asi 40 vozidiel s ozbrojenými mužmi, ktorú videli pri Doneckej oblasti asi 10 kilometrov od hraníc.
Pri hraniciach je pritom stále veľké množstvo ruských vojakov a techniky. NATO síce hlási pomalý pohyb, no podľa vyjadrenia jeho nemenovaného predstaviteľa pre Reuters môže byť len inscenovaný.
Ukrajinsko-ruská hranica je na súši dlhá 1974 kilometrov, čo je napríklad viac ako celková dĺžka hraníc Slovenska so všetkými jeho susedmi (1652 kilometrov).
Separatistom pomáhajú čečenskí žoldnieri, propaganda spojila súperovČítajte