Moskva 9. novembra (TASR) Účastníci medzinárodnej konferencie Za ukončenie vojny a nastolenie mieru v Čečensku sa dnes v Moskve vyslovili za intenzívne hľadanie mierového riešenia čečenského konfliktu. Kľúčovú rolu by v tomto procese mohla podľa niektorých účastníkov zohrať Organizácia Spojených národov (OSN).
Na fóre v Moskve zazneli hlasy za ukončenie vojenských operácií federálnych jednotiek v Čečensku a za politické rozhovory s vedením čečenských separatistov.
Niektorí účastníci moskovskej konferencie sa vyslovili za to, aby sa Čečensko dostalo na niekoľko rokov pod mandát OSN, iní navrhovali maximálne možnú mieru autonómie Čečenska v rámci Ruskej federácie.
Podľa ruského obrancu ľudských práv a poslanca Štátnej dumy Sergeja Kovaľova by základom mierového plánu pre Čečensko mali byť politické rozhovory Moskvy s legitímne zvoleným prezidentom Čečenska Aslanom Maschadovom a predstaviteľmi parlamentu zvolenými v roku 1997. Sprostredkovateľmi rozhovorov by sa mali stať OSN, OBSE, Rada Európy a Európska únia.
Po zastavení vojenských operácií ruských federálnych síl a trestných operácií by sa čečenskí utečenci začali vracať do svojich domovov. Štatút politicko-právneho usporiadania Čečenska by sa určil až neskôr.
Kým poslanec Kovaľov vidí protektorát OSN nad Čečenskom ako nemožný, ochrankyňa ľudských práv Valerija Novodvorskaja z ruskej Demokratickej strany vidí mandátnu správu OSN nad Čečenskom ako jediné východisko. Štatút dnešnej Čečenskej republiky by sa stanovil o štyri až päť rokov.
"Rusko musí priznať svoje previnenie voči čečenskému ľudu a pochopiť, že stratilo právo na zvrchovanosť nad týmto územím. Čečenci by mali odmietnuť islamský fundamentalizmus ako cestu do otroctva a prihlásiť sa k európskym hodnotám, povedala Novodvorskaja v Moskve na konferencii Za ukončenie vojny a nastolenie mieru v Čečensku.
Ďalší účastník konferencie, bývalý predseda ruského parlamentu v rokoch 1991-93 Ruslan Chasbulatov, ktorý sa zúčastnil aj nedávnej konferencie o riešení čečenského konfliktu v Dánsku, vyjadril presvedčenie, že Čečensko už nikdy nebude radovým členom Ruskej federácie.
Ako vysvetlil, od začiatku 90. rokov dve vojenské kampane v Čečensku priniesli už 250.000 obetí a aj napriek tomu Čečensko naďalej nechce byť členom Ruskej federácie.
Východisko vidí Chasbulatov vo veľmi širokej miere autonómie Čečenska v oblasti jeho vnútornej i zahraničnej politiky. Obyvatelia Čečenska by mali dvojité občianstvo, na území Čečenska by platil ruský právny poriadok a vonkajšie hranice Čečenska by strážila ruská armáda, načrtol svoju víziu bývalý šéf ruského parlamentu.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem