SME

Pápež František pricestoval do Jordánska

Pápež začína svoju prvú návštevu Svätej zeme, ktorá ho zavedie aj na palestínske územia a do Izraela.

(Zdroj: SITA/AP)

AMMÁN. Pápež František v sobotu začal svoju trojdňovú cestu po Blízkom východe výzvou na ukončenie občianskej vojny v Sýrii, na mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi a na väčšiu toleranciu voči kresťanom na Blízkom východe. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Pápeža nadšene vítalo na letisku v jordánskej metropole Ammán približne 6 000 ľudí, ktorí mávali jordánskymi a vatikánskymi zástavami a volali na slávu hlave rímskokatolíckej cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Františkova cesta bude viesť v nedeľu a v pondelok na západný breh Jordánu, do Izraela a Jeruzalema.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom najmä vojna v Sýrii

František v sobotu v prejave pred moslimskými a kresťanskými lídrami v kráľovskom paláci jordánskeho panovníka Abdalláha II. v Ammáne vyjadril žiaľ nad vojnami v regióne, predovšetkým v Sýrii, ktorú "pustoší konflikt a trvá už príliš dlho".

Pápež uviedol, že "pretrvávajú vážne, napäté situácie" a tie si vyžadujú, aby politickí lídri našli riešenia, ktoré prinesú trvalý mier.

"Tento veľký cieľ si naliehavo vyžaduje mierové riešenie pre krízu Sýrii, ako aj spravodlivé riešenie v izraelsko-palestínskom konflikte," povedal pápež v prvom prejave na návšteve Svätej zeme.

Pápež sa má neskôr stretnúť aj so sýrskymi utečencami, ktorí museli opustiť svoje domovy kvôli občianskej vojne. Tá už pripravila o život vyše 160 000 ľudí, ako uvádzajú aktivisti.

SkryťVypnúť reklamu

V paláci sa František stretol takisto s kráľom, jeho manželkou Raniou a ich deťmi a poďakoval sa Jordánsku za "šľachetné prijatie" sýrskych utečencov.

Prečítajte si tiež:Štvrtý pápež prichádza do IzraelaČítajte 

Žiadal väčšiu toleranciu voči kresťanom

František sa v prejave zaoberal tiež zmenšujúcou sa a niekedy potláčanou kresťanskou menšinou na Blízkom východe - a vyzval na väčšiu toleranciu voči tamojším kresťanom.

"Náboženská sloboda je vlastne základným ľudským právom a chcem vyjadriť nádej, že bude zachované na celom Blízkom východe a v celom svete," vyhlásil pápež.

"Kresťania sa pokladajú, a skutočnej aj sú plnohodnotnými občanmi, a preto sa snažia, spoločne so svojimi moslimskými spoluobčanmi, prispieť k rozvoju spoločnosti, v ktorej žijú," uviedol najvyšší pontifex v prejave.

SkryťVypnúť reklamu

Na štadióne v Ammáne sa zhromaždilo kolo 30 000 pútnikov, ktorí sa zúčastňujú prvej pápežovej bohoslužby vo Svätej zemi - mnohí sa obliekli do bieleho.

Ešte v sobotu sa František odobral na návštevu Betánie za Jordánom, v Jordánskom údolí, kde sa podľa tradície nachádza miesto Ježišovho krstu. V nedeľu ráno odcestuje do Betlehema.

Vrcholom pápežovej cesty do Svätej zeme sú rozhovory v Jeruzaleme s konštantinopolským patriarchom Bartolomejom na počesť 50. výročia stretnutia, ktoré upokojilo stáročia staré nezhody medzi katolíckou a pravoslávnou cirkvou.

Vatikán

Pápežské letné sídlo v Castel Gandolfe.

Lev XIV. navštívil aj Apoštolský palác, ktorý František premenil na múzeum.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 182
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 916
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 454
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 154
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 726
  6. Plátené tašky a opakované použitie 2 667
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 301
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 118
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do enklávy sa vracia opäť v auguste.


4
Ilustračné foto.

Príjmy z exportu využíval Asad na financovanie svojho režimu.


TASR
Pavel Blažek.

Opozícia požadovala, aby Blažek na schôdzi všetko podrobne vysvetlil.


TASR
Šéf nemeckej diplomacie Johann Wadephul prijal svoj poľský náprotivok Radoslawa Sikorského v Berlíne.

Wadephul uviedol, že nemecko-poľské partnerstvo je veľmi silné.


TASR

Sportnet

Edmonton Oilers - Florida Panthers: ONLINE prenos z 1. zápasu finále play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 1. zápasu finále play-off NHL: Edmonton Oilers - Florida Panthers.


Novak Djokovič

Srb triumfoval v štyroch setoch.


TASR
Cristiano Ronaldo v zápase Nemecko - Portugalsko (semifinále Ligy národov)

Portugalci sa stali prvými finalistami Ligy národov.


a 1 ďalší
Fermin Lopez v drese Španielska

Španieli zverejnili záverečnú nomináciu na slovenský šampionát.


Sportnet, TASR
SkryťZatvoriť reklamu