BELEHRAD. Na 33 sa v piatok zvýšil počet obetí rozsiahlych povodní v Srbsku.
Nejde zrejme o konečné číslo, pretože v najviac postihnutom meste Obrenovac musia záchranné tímy prehľadať ešte celú jednu štvrť, uviedla rakúska agentúra APA.
V postihnutých oblastiach zrušili výnimočný stav
Srbská vláda na svojom piatkovom zasadaní rozhodla o zrušení stavu núdze v postihnutých oblastiach. V platnosti však ešte zostane v mestách Šabac a Sremska Mitrovica a v 17 obciach.
Obrenovac bol ešte v piatok z jednej tretiny zaplavený. Tam, kde voda odtiekla, sa začalo s dezinfekciou. Obyvatelia sa však zatiaľ nemôžu vrátiť do svojich domovov.
Srbský Červený kríž v piatok oznámil, že momentálne registruje 73 nezvestných osôb.
Povodňová vlna, ktorá postupuje po Dunaji a cez víkend by mala doraziť do Belehradu, bude podľa hydrometeorológov nakoniec zrejme o jeden a pol metra nižšia, ako tomu bolo pri predchádzajúcich povodniach v roku 2006.
Žiadne nebezpečenstvo nehrozí ani obciam ležiacim za Belehradom po prúde Dunaja.
Bosnianske úrady zakázali civilistom vstup do dedín Velino Selo a Jelaz, ktoré po povodniach označili za potenciálne ohniská epidémie.
Pomoci sa dočká aj Chorvátsko
Chorvátsko, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli podobne ako iné európske krajiny záplavy, môže rátať s pomocou Európskej únie.
Vyplýva to zo slov predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza i eurokomisárky pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristaliny Georgievovej, ktorí v piatok navštívili postihnuté oblasti.
Bulharská členka Európskej komisie pritom avizovala, že sa únia mieni zapojiť aj do boja proti komárom, ktoré by sa mohli v regióne postarať o šírenie infekčných ochorení, píše tlačová agentúra APA.
Chorvátsko už ústami premiéra Zorana Milanoviča avizovalo, že v nasledujúcich týždňoch požiada o finančnú pomoc z fondu solidarity EÚ.