Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME
AMSTERDAM, BRATISLAVA. Holandsko prekvapilo. Voliť do Európskeho parlamentu prišlo menej ľudí ako pred piatimi rokmi a tí, čo prišli, nevolili euroskeptickú stranu populistu Geerta Wildersa, ktorej prieskumy predpovedali víťazstvo.
Strana slobody skončila až štvrtá a hlas jej dalo 12,2 percenta Holanďanov, čo je o päť percent menej ako v eurovoľbách v roku 2004, keď sa stala druhou najsilnejšou v krajine.
Uspeli proeurópske strany
Nie sú to oficiálne výsledky, tie budú známe až v nedeľu večer po skončení volieb vo všetkých 28 členských krajinách Únie. Podľa odhadov verejnoprávnej televízie predbehli Wildersa tri proeurópske strany.
Zvíťazila ľavicovo-liberálna strana D66 s 15,6 percenta, druhí boli kresťanskí demokrati s 15,2 percenta a tretia pravicovo-liberálna vláda strana (VDD) premiéra Marka Rutteho získala 12,3 percenta.
Wildersa výsledok sklamal. „Môžem len povedať, že sme bojovali ako levy. Ale úprimne povedané, volebný výsledok je sklamaním,“ povedal podľa holandských médií.
Slabý výsledok vysvetlil nízkou účasťou. Holanďania podľa neho ostali doma, aby ukázali nezáujem o Úniu.
Účasť v európskych voľbách však v Holandsku klesá od roku 1979, keď prišlo voliť najviac voličov (58 percent).
Najmenej ich volilo v roku 1999 (30 percent), naposledy prišlo k urnám toľko voličov ako tento rok, teda necelých 37 percent.
Farage čaká na úspech
Vo štvrtok volili aj Briti a čaká sa, či euroskeptická a nacionalistická Nezávislá strana Veľkej Británie (UKIP) Nigela Faragea uspeje tak ako predpovedali prieskumy.
Prvý raz v povojnovej histórii Británie by voľby mohla vyhrať iná strana, než sú labouristi či konzervatívci.
Briti nezverejnili odhady, známe sú len výsledky komunálnych volieb, ktoré prebehli spolu s európskymi. V tých skončila UKIP na treťom mieste tesne za labouristami a konzervatívcami.
Wilders chce v europarlamente založiť novú frakciu. Na tú potrebuje 25 europoslancov zo siedmich krajín.
Zatiaľ chce do frakcie vstúpiť aj šéfka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová, rakúska FPÖ, belgický Vlaams Belang, Švédski demokrati a talianska Liga severu. Chýba jedna strana.
Britská strana UKIP zatiaľ do frakcie vstúpiť nechce. Zachrániť by ho mohla aj Slovenská národná strana, ktorá však čaká, či vôbec obháji aspoň jeden mandát.