Ukrajinci sa mali brániť, a mohli ruskú agresiu zadržať na Kryme. Ten už Západ odpísal, čo je jednoznačné víťazstvo Putina, hovorí bývalý poradca ruského prezidenta a jeho terajší kritik ANDREJ ILLARIONOV. Jeho rozhovor poskytnutý skupine novinárov na konferencii GLOBSEC v Bratislave prinášame v bodoch.
V článku nájdete témy:
- plán dobytia Ukrajiny starý jedenásť rokov
- čo sa teraz môže stať na Ukrajine?
- chce Putin otvorený konflikt?
- čo by mal Západ urobiť, aby Putina zastavil?
- čo by mala urobiť vláda v Kyjeve?
„Nie je iný národ a krajina, ktorá je Rusku bližšia ako Ukrajina. Viac ako tri storočia sme žili spolu. Máme veľmi podobné jazyky, rovnaké náboženstvo. Posledné tri a pol storočia neboli medzi nami žiadne konflikty, existuje milión zmiešaných manželstiev. Netreba zabúdať, že krst Rusi sa odohral v Kyjeve. V Rusku sa hovorí, že Kyjev je matka ruských miest, kolíska ruského národa. Niektorí ortodoxní kňazi pridávajú, že Vladimir Svjatoslavič bol pokrstený 989 v Chersonése, teraz je súčasťou Sevastopoľa. Preto sú sväté miesta Ruska Kyjev a Chersonés.“
„Niektorí hovoria, že to je rovnaký jazyk rovnakého národa, čomu ja neverím. Ak propaganda Kremľa hovorí o jazykovej vojne, tak to nie je pravda. Nie sú žiadne náznaky konfliktu, dokonca aj v regióne Nové Rusko (juhovýchodná časť Ukrajiny, pozn. red.). Prieskumy hovoria, že len šesť až osem percent ľudí zaraďuje otázku jazyka medzi hlavné problémy.“
„Nemáme do činenia s tradičnou vojnou, kde boli jasné aliancie a jasný front. Toto nie je Varšavská zmluva a NATO. Je to oveľa komplikovanejšie. Skutočné hranice sú v rámci Európy. A nielen medzi sovietskymi krajinami, ktoré sú bližšie či ďalej k Rusku. Putin tvrdí, že nebojuje proti Západu, vedie vojnu proti anglosaskému svetu. A chce mať kontinentálnu Európu ako neutrálnu, v niektorých prípadoch ako svojho spojenca. V kontinentálnej Európe ho podporujú niektorí biznis lídri, politickí lídri, dokonca aj lídri krajín. V posledných dňoch sme videli aktivity separatistov na východnej Ukrajine a v tom istom čase premiér Maďarska Viktor Orbán volal po vytvorení maďarskej autonómie na Ukrajine. Rešpektujem práva menšín, ale som si istý, že načasovanie je úplne zlé.“
„Išlo o vojenský plán dobytia Ukrajiny. Bol zverejnený a takéto úniky sa nestávajú bez povolenia. Nie všetky verzie uverejnili a vysiela to signál, aké opatrenia proti Ukrajine by sa mohli prijať.