SME

Populista Wilders potrebuje Farageho alebo slovenskú SNS

V Holandsku a vo Veľkej Británii by sa mohla začať víťazná séria euroskeptikov a populistov.

Geert Wilders, šéf holandskej krajne pravicovej Strany slobody.Geert Wilders, šéf holandskej krajne pravicovej Strany slobody. (Zdroj: SITA/AP)

AMSTERDAM, BRATISLAVA. Hneď prvé dve krajiny, v ktorých sa vo štvrtok začali štvordňové voľby do Európskeho parlamentu, ukážu, aký veľký úspech budú mať euroskeptické a krajne pravicové strany.

Na ich výsledok nebudú čakať len v Bruseli, ešte netrpezlivejší sú samotní populisti.

Hlavne Geert Wilders, šéf holandskej krajne pravicovej Strany slobody (PVV), už týždne presviedča euroskeptickú britskú stranu UKIP, aby sa k nemu pridala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez nej zatiaľ nevie dať dokopy svoju novú frakciu Európska aliancia slobody, ktorú chcú euroskeptici a populisti založiť na pôde europarlamentu po úspechu vo víkendových voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Farage nechce konkurenciu

Zatiaľ to šéf strany UKIP Nigel Farage odmieta. V apríli odmietol aj Marine Le Penovú, šéfku francúzskeho krajne pravicového Národného frontu.

Farageho strana je dnes vo frakcii Európa slobody a demokracie (EFD), kde je niekoľko euroskeptických a krajne pravicových strán. Britskí nacionalisti v nej však majú hlavné slovo.

Aj preto sa zrejme Farage, hviezda protieurópskych prejavov na youtube, neponáhľa do novej frakcie, kde sú hneď dvaja ďalší lídri - Wilders a Le Penová.

Nie je to však len súboj silných osobností, ktoré by sa zrejme nezniesli.

Farage hovorí, že mu Wilders a Le Penová nesedia obsahovo. Farage, ktorého stranu obviňujú, že je rasistická, odmieta Wildersove útoky proti moslimom a nepáči sa mu antisemitizmus Le Penovej.

SkryťVypnúť reklamu

Analýza inštitútu VoteWatch ukázala, že Wildersova a Farageho strana spolu na pôde europarlamentu hlasovali vo viac ako 67 percentách hlasovaní, čo je väčšia zhoda ako v prípade hlasovaní strán Wildersa a Le Penovej. Tí dokonca v poslednom období hlasovali v 49 percentách hlasovaní proti sebe.

Načítavam video...

Hľadá sa jedna strana

Wildersova nová frakcia pritom potrebuje siedmeho člena. Nová frakcia na pôde europarlamentu môže vzniknúť, ak má 25 europoslancov a zastupuje štvrtinu krajín z 28 členských štátov Únie. Teda sedem krajín.

Zatiaľ chcú do frakcie spolu s Holanďanom Wildersom a Francúzskou Le Penovou vstúpiť rakúska FPOE, belgický Vlaams Belang, Švédski demokrati a talianska Liga severu. Chýba jedna strana.

Wilders chce britský UKIP, ale zachrániť by ho mohla aj Slovenská národná strana. Ani zo Slovenska zatiaľ Wilders prísľub nemá.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Únia je slabšia, populisti silnejší. Štartujú štvordňové eurovoľby Čítajte 

Geert Wilders (51)

Holandský populista s výzorom Mozarta útočí na moslimov a islam, ale Holanďania ho volia zo strachu, že prídu o svoj blahobyt.

Wilders a jeho Strana slobody (PVV) sa vo voľbách do europarlamentu v roku 2009 stala druhou najsilnejšou v Holandsku, čo bol veľký úspech len tri roky po založení strany.

Blonďavý Wilders, ktorý má sám indonézske korene a účes Mozarta, sa tento rok preslávil výrokom na predvolebnom zhromaždení v Haagu, kde sa opýtal: „Chcete viac alebo menej Marokáncov?“ A masa odpovedela: Menej, menej.

Nie je klasickým pravicovým populistom. Má rád Izrael, neprekážajú mu homosexuáli, feministky a nenadáva väčšinou ani ľuďom inej rasy. Bojuje len proti imigrantom z moslimských krajín. Ako sú Marokánci.

Aj preto je najviac stráženým mužom v krajine, ktorý často mení aj sídla, kde prespí.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie výsledky mala jeho strana v minulých európskych a tohtoročných komunálnych v meste Almere, neďaleko Amsterdamu. Wilders je tam veľmi populárny, hoci v meste nie je vysoká kriminalita ani problémy s prisťahovalcami. Mesto je moderné, čisté a liberálne. Ľudia tam však volia Wildersa práve preto, aby o toto pohodlie neprišli.

V celej krajine neboduje Wilders ani tak nenávisťou voči moslimom, skôr vyhláseniami o národnom štáte a bezpečnosti cez prísne hraničné kontroly. Holanďania sa boja, že prídu o to, čo majú.

V krajine je 7-percentná nezamestnanosť a ich krajina je na jednom z popredných miest v rebríčku Better Life Index OECD. Bojí sa však preto, že jej susedné krajiny sú v kríze. Preto ľuďom otvorené hranice a globalizácia naháňajú strach, že o všetko prídu.

SkryťVypnúť reklamu

Nigel Farage (50)

Strana, ktorá chce viac ako 20 rokov vystúpenie Británie z Únie, tvrdí, že nie je rasistická.

Farage sedí od roku 1999 v Európskom parlamente a od roku 2006 je šéfom euroskeptickej a nacionalistickej Nezávislej strany Veľkje Británie (UKIP).

Jeho protieurópske prejavy z Bruselu sú hitom na youtube a doma mu preferencie neustále rastú. Prvý raz v povojnovej histórii Británie by sa vo voľbách mohla stať víťazom iná strana, než sú labouristi či konzervatívci.

Strana, ktorá už viac ako 20 rokov žiada vystúpenie krajiny z Únie, je proti imigrantom a proti svadbám homosexuálov, aj keď registrované partnerstvá jej neprekážajú.

V eurovoľbách v roku 2009 dostala strana 16,5 percenta. Teraz by to malo byť viac ako 20 percent. Kým v marci by ju podľa inštitútu YouGov volilo 23 percent, v apríli by jej dalo hlas 31 percent, čo znamená, že by porazila labouristov, ktorí klesli z 32 percent na 24 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Strana sa pred eurovoľbami musela brániť obvineniam, že je rasistická. Jeden z jej štyroch predvolebných plagátov, ktoré aj odborníci označili za protieurópske a rasistické, je napísané: „26 miliónov Európanov hľadá prácu – čiu prácu chcú?“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 095
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 783
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 647
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 427
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 598
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 591
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 253
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 862
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pierre Poilievre vedie Konzervatívnu stranu.

Hlas odovzdalo 7,3 milióna voličov.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Súd námietku preskúma dôkladnejšie.


TASR 1
Požiar v New Jersey.

Požiar spálil vyše 34 kilometrov štvorcových.


TASR
Ilustračná snímka.

Verejná doprava bude posilnená.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu