Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
PRAHA, BRATISLAVA. Pred dvoma rokmi bol Zdeněk šoférom hromadnej dopravy v Zlíne. Keď v marci vypovedal pred súdom, musela mu na ceste k mikrofónu pomáhať justičná stráž.
Takmer nevidí, časť ľavej polovice tela má znecitlivenú ako po mŕtvici. „Som spoločensky odpísaný,“ hovoril podľa Idnes.cz.
Zdeňkovi sa život zmenil v septembri 2012 , keď si kúpil rum. Po vypití niekoľkých pohárikov zaspal a ráno nemohol dýchať. V nemocnici strávil 55 dní, z toho 30 v kóme a v umelom spánku.
Trest ako za vraždu
Kauza metanol
- Úmrtia po požití otráveného alkoholu sa začali v Česku objavovať začiatkom septembra 2012. Spolu zomrelo asi 50 ľudí.
- Aj Slovensko dočasne zakázalo dovoz alkoholu z Česka.
- Zatiaľ obvinili 31 ľudí, desiati z nich už počuli verdikt. Dvaja dostali doživotie, ostatní od osem do 21 rokov väzenia.
Zdeněk bol jednou z obetí metanolovej tragédie z jesene 2012, keď v Česku na následky požitia škodlivého alkoholu zomrelo asi 50 ľudí, ďalšie desiatky ľudí majú natrvalo poškodené zdravie.
V stredu zlínsky súd rozhodol, že dvaja muži, ktorí lieh namiešali, pôjdu na doživotie do väzenia – Slovák Rudolf Fian a jeho zamestnávateľ Tomáš Křepela.
Spolu odsúdil desiatich ľudí, hlavný distribútor Jiří Vacula, ktorý od nich otrávený alkohol kúpil, dostal pätnásť rokov.
Vyššiemu trestu unikol, lebo pomáhal pri riešení prípadu.
Minimálne dvojica odsúdená na doživotie sa proti verdiktu určite odvolá, vinu popierajú.
Najvyšší trest sa v Česku od roku 1989 udeľoval len za brutálne vraždy, kým teraz ide o úmyselné všeobecné ohrozenie.
„Premýšľal som o tom mesiace. Pretože je to vec mimoriadna svojou závažnosťou, rozsahom, následkami i postojom obžalovaných,“ povedal pre Idnes.cz Roman Kafka, štátny zástupca, ktorý najvyšší trest požadoval.
Priznal sa, teraz popiera
Fian, 44-ročný vyučený zámočník, ktorý má trvalý pobyt v Karvinej, sa pôvodne k činu priznal, no neskôr zmenil výpoveď s tým, že žalobca mu sľuboval len podmienečný trest, čo Kafka poprel.
Teraz obaja odsúdení tvrdia, že desaťtisíc litrov zmesi malo ísť do ostrekovačov a netušili o tom, že Vacula to bude predávať ako konzumný alkohol. Žalobca však príbeh podáva inak.
Muži mali dlhy a týmto obchodom si chceli pomôcť, s nápadom prišiel Fian. Veril, že keď zmiešajú jedovatý metylakohol s etanolom v pomere 1:1, následky metylalkoholu sa neutralizujú.
Na súde to znalkyňa odmietla s tým, že toto množstvo liehu mohlo zabiť takmer 160-tisíc ľudí.
Pre páchateľov to však bolo výhodné, metanol je oveľa lacnejší ako čistý lieh, teda etanol. Na tejto várke chceli zarobiť asi 50-tisíc korún, teda tisícku na jednu obeť.
„Áno, naozaj to vzniklo takto hlúpo. Aj keď nechceli zabíjať, mali vedieť, že sa to stať môže. Vedeli, že do zmesi naliali jed a ten potom distribuovali po celej krajine,“ povedal pre Respekt Kafka.
Nech skončia v bani
Len distribútor Vacula vinu priznal a pomáhal pri vyšetrovaní.
„Keď som zistil, že je v zmesi metyl, zhrozil som sa a obvolával som svojich odberateľov, aby som ich na to upozornil. Netušil som, že alkohol je škodlivý, inak by som ho nedistribuoval,“ povedal na súde.
Štátny zástupca spolu obžaloval 31 ľudí, súdny proces sa týkal desiatich z nich.
„Prial by som si, aby skončili v baniach, kde by pracovali bez prestávky,“ odkázal na súde Zdeněk, ktorý ich vinou skončil na invalidnom dôchodku.