New York 26. júna (TASR) - Počítačový koncern IBM predstavil verejnosti podľa vlastných slov najrýchlejší tranzistor na báze kremíka. Bude sa používať predovšetkým v mobilných telefónoch a sieťach zo sklených vlákien. Používatelia sa môžu tešiť okrem iného na rýchlejšie DSL modemy a dlhšiu životnosť batérií v mobilných telefónoch, pretože nový tranzistor je o 80 percent rýchlejší ako doterajšie typy a spotrebuje o polovicu menej energie.
Taktovacia frekvencia tranzistora je 100 gigahertzov, môže sa však zvýšiť na 210 gigahertzov. Takéto hodnoty boli doteraz u tranzistorov na báze kremíka nemysliteľné.
Nový tranzistor bude zrelý na sériovú výrobu až o dva roky. Už teraz sa však pracuje na jeho zapracovanie do budúcej generácie prístrojov a sietí.