PRAHA. Na verejnosť sa dostal list, ktorý v máji 1939 poslal Brit Nicholas Winton americkému prezidentovi Franklinovi Delanovi Rooseveltovi.
Žiadal ho o prijatie ohrozených židovských detí z územia bývalého Československa.
O náleze listu archivárom informovala americká televízna stanica CBS, ktorú v správe citoval portál idnes.cz.
Sir Nicholas Winton v pondelok oslávil 105. narodeniny. Pred druhou svetovou vojnou zachránil stovky československých, väčšinou židovských detí.
Nepísal iba do Británie
List, ktorý Winton adresoval vtedajšiemu americkému prezidentovi so žiadosťou o prijatie ohrozených detí z Československa, objavil nedávno americký archivár medzi vládnymi dokumentmi.
Stalo sa tak po tom, čo americká stanica odvysielala program o slávnom záchrancovi detí pred nacistami.
Samotný Winton sa v programe zmienil, že vtedajšiemu prezidentovi USA poslal písomnú žiadosť o prijatie detí nielen v Británii, ale tiež za oceánom.
Reláciu o Wintonovi vtedy videl aj David Langbart, ktorý pracuje v amerických vládnych archívoch. Rozhodol sa preto, že sa v archíve ministerstva zahraničných vecí presvedčí, či tam list naozaj je. "A skutočne. Našiel som originál listu prezidentovi Rooseveltovi," pochválil sa nálezom Langbart stanici CBS.
V liste zo 16. mája 1939 Winton písal Rooseveltovi, že "ľudia v Amerike si zrejme neuvedomujú, ako málo sa robí pre ohrozené deti v Československu".
"Je možné, aby sa v Amerike s týmto problémom niečo robilo? Je ťažké v liste celú vec opísať dostatočne presvedčivo, ale spoliehame sa na vašu predstavivosť, aby ste si uvedomili, aká zúfalo naliehavá celá situácia je," napísal Winton.
Winton má list doteraz
Langbart zistil v archívoch aj osud Wintonovej žiadosti. Biely dom odovzdal list ministerstvu zahraničných vecí a to ho odoslalo ďalej, prezidentovmu poradnému výboru pre politických utečencov.
V archíve našiel aj memorandum ministerstva zahraničných vecí, ktoré poverilo americké veľvyslanectvo v Londýne, aby Wintonovi oznámilo, že "americká vláda nemôže povoliť imigráciu nad počet stanovený existujúcimi prisťahovaleckými zákonmi".
Odmietavý list amerického veľvyslanectva má vraj Winton schovaný dodnes.
Pred mesiacom v rozhovore pre americkú televíziu povedal, že vtedy necítil voči americkej vláde hnev.
"Nemali sme veľa času, aby sme sa správali negatívne," vyhlásil. "Bola to škoda, mohli sme ich dostať von viac."
Archivár Langbart k odmietavému stanovisku Washingtonu uviedol, že v tom čase si možno nikto poriadne neuvedomoval, čo sa chystá.
Zachránil stovky detí
Winton zachránil tesne pred druhou svetovou vojnou celkovo 669 československých, väčšinou židovských detí. O jeho hrdinskom čine však dlhé roky nikto nevedel.
Až v roku 1988 našla záznamy jeho manželka a vďaka nim britská televízia BBC nakrútila stretnutie nič netušiaceho Wintona s "jeho" deťmi.
Širokej svetovej verejnosti Wintona predstavil o desať rokov neskôr slovenský režisér Matej Mináč vo filme Všetci moji blízki (1999) a v roku 2002 v celovečernom dokumentárnom filme Nicholas Winton: Sila ľudskosti.
Niekoľko zachránených detí pochádza aj zo Slovenska.