Moskva/Londýn 8. novembra (TASR) - Pasáž rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Iraku obsahujúca hrozbu vážnych dôsledkov vo veci odzbrojovania bola podľa dnešného vyjadrenia námestníka ruského ministra zahraničných vecí Jurija Fedotova kľúčovou vo vzťahu k schváleniu.
"Schválená rezolúcia je optimálnym rozhodnutím, ktoré otvorí cestu celkovému urovnaniu situácie okolo Iraku," vyhlásil Fedotov v reakcii na dnešné schválenie Spojenými štátmi navrhovanej rezolúcie pre Irak všetkými 15 členmi BR OSN.
Námestník šéfa ruskej diplomacie zároveň vyzdvihol dôležitosť jednotnosti BR OSN v tejto otázke.
Pred schválením rezolúcie Fedotov vyhlásil, že Rusko disponujúce právom veta má ešte stále obavy o rezolúciu, avšak dodal, že je to zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcimi návrhmi.
Za dôležité v tomto smere označil vypustenie klauzuly o automatickom použití sily proti Iraku. V prijatej rezolúcii sa podľa neho jasne hovorí o tom, že v prípade nejakých problémov sa členovia BR OSN zídu a prehodnotia situáciu.
Ruský prezident Vladimir Putin ešte dnes o rezolúcií telefonicky hovoril so svojim francúzskym partnerom Jacquom Chiracom. Počas osem týždňov trvajúcich rokovaní o Iraku Moskva síce súhlasila s okamžitým návratom zbrojných inšpektorov, avšak negatívne sa stavala k rýchlemu použitiu sily v prípade, že Irak nedodrží rezolúcie BR OSN.
Zatiaľ čo prijatý návrh rezolúcie je výsledkom mnohých ústupkov zo strany USA, ešte stále poskytuje USA slobodnú vôľu na uskutočnenie vojenskej akcie. Aj Fedotov dodal, že formulácie v rezolúcii nie sú ideálne, ale výsledkom zložitých kompromisov.
Britský minister Tony Blair v dnešnej reakcii pohrozil irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi vojenskou akciou v prípade, že nedodrží podmienky rezolúcie.
"Vzopri sa vôli OSN a odzbrojíme ťa násilím. O tom nepochybuj!," vyhlásil Blair vo svojej rezidencii na Downing Street. Britský premiér tiež v tejto súvislosti dodal, že hoci konfliktu sa dá zabrániť, odzbrojeniu nie.
Blair sa stal počas dlhotrvajúcich diplomatických a politických rokovaní Bushovým najoddanejším spojencom v Európe, čo ho pripravilo o pokles preferencií v Británii.
1 2 mic dem