Úrady zakázali zhromaždenia, vyše 20-tisíc Tatárom v Simferopoli lietali nad hlavou ruské vrtuľníky.
SIMFEROPOĽ. Tisíce Tatárov si v nedeľu na Kryme pripomenuli 70. výročie začiatku stalinských deportácií.
Sovietske úrady deportovali na Sibír, Ural a do strednej Ázie asi 200-tisíc ľudí. Vyše 40 percent z deportovaných zahynulo na následky hladu a chorôb.
Nové úrady Krymu nedovolili Tatárom zorganizovať spomienkové stretnutie v centre regionálnej metropoly Simferopol, kde sa preventívne rozmiestnili jednotky poriadkovej polície, domobrany a obrnené transportéry.
Už v piatok vydali trojtýždňový zákaz konania masových zhromaždení na celom polostrove, oficiálne pre násilnosti na juhovýchode Ukrajiny.
Žiadajú zastúpenie vo vláde
Tatári si výročie začiatku deportácii pripomenuli pri mešite na predmestí Simferopolu, kde sa ich napriek zákazu zišlo okolo 20-tisíc.
Dav mávajúci modro-žltými ukrajinskými zástavami začal rozhorčene pískať, keď nad zhromaždením nízko prelietavali vrtuľníky ruskej armády, informuje agentúra AP.
Tatársky muftí pred zhromaždením predniesol modlitby za obete deportácií a zároveň vyzval na dialóg s novými úradmi Krymu.
Účastníci demonštrácie prijali rezolúciu vyzývajúcu na autonómny štatút Krymskej republiky v rámci Ruska, ktorý by zaistil dodržiavanie ich práv.
Požadovali tiež zákonné zakotvenie zastúpenia Tatárov v zákonodarných a výkonných orgánoch republiky, ako aj okamžité ukončenie diskriminácie a represií voči príslušníkom ich menšiny.
Moskva ako symbol útlaku
Stovky krymských Tatárov sa zišli i na spomienkovom pochode v ukrajinskej metropole Kyjev.
Medzi pochodujúcimi bol aj medzinárodne známy vodca tatárskej komunity Mustafa Džemilev, ktorému Moskva po marcovej anexii zakázala vstup na územie Krymu i celého Ruska.
Moslimskí Tatári v súčasnosti tvoria asi dvanásť percent z dvoch miliónov obyvateľov Krymu a mnohí patria medzi rozhodných odporcov ruskej anexie polostrova.
Stalinské deportácie v nich zanechali hlbokú nedôveru voči ruským úradom a vláda Moskvy pre mnohých z nich zostáva symbolom útlaku, exilu a utrpenia, píše agentúra Reuters.