O týždeň sa Ukrajinci pokúsia zvoliť nového prezidenta. Prvýkrát nebudú voliť na Kryme a viac ako o meno víťaza pôjde o to, aby sa vôbec voľby konali.

Rovno za tribúnou na kyjevskom Námestí nezávislosti vytiahli majitelia malých kaviarničiek stoličky a Ukrajinci si v centre revolúcie na majdane medzi vzorne poskladanými pneumatikami pri zhorenom dome odborov vychutnávajú príjemné jarné počasie.
Nebyť barikád, osamelých členov sebaobrany majdanu a pomníkov „nebeskej sotni“ (nebeskej roty) teda vyše stovky ľudí, čo zomreli počas revolty proti režimu Viktora Janukovyča, nič nenasvedčuje tomu, že Ukrajine hrozí krvavý rozpad krajiny a o týždeň ju čakajú jedny z najdôležitejších volieb v jej histórii.
Po úteku prezidenta
Janukovyč pred tromi mesiacmi s viacerými ministrami ušiel do Ruska a krajina ostala bez riadne zvoleného prezidenta.
Oleksander Turčynov, ktorého si parlament zvolil za úradujúceho prezidenta, bol od začiatku len dočasným riešením s obmedzenou legitimitou. Neprešiel voľbami a Janukovyča poslanci nezbavili funkcie riadne podľa ústavy – impeachmentom.
To Kremeľ využíva od začiatku na spochybňovanie autority proeurópskej vlády v Kyjeve. Voľby 25. mája sa považujú za mimoriadne dôležité pre návrat stability do krajiny. Od ich vyhlásenia sa veľa vecí zmenilo.
Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym a otvorene podporuje ozbrojených separatistov, ktorí vo východných oblastiach Doneck a Luhansk okupujú vládne budovy a hrozia narušením volieb.
Najdôležitejšou otázkou tak je, či vôbec vláda dokáže zorganizovať férové voľby, po ktorých bude mať Ukrajina silného a legitímneho lídra.