Washington 8. novembra (TASR) - Americký generál James L. Jones, ktorý v januári vystrieda generála Josepha W. Ralstona na čele spojeneckých síl NATO v Európe (SACEUR), nepredpokladá žiadnu zásadnú redukciu počtu amerických vojakov na starom kontinente.
Jones, ktorý je generálom námorných síl, uviedol, že myšlienka znižovania počtu vojakov nebola nikdy predmetom jeho diskusií s americkým ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom.
V období tesne pred pádom Berlínskeho múru v roku 1989 mali USA v Európe - predovšetkým v Nemecku - 325.000 vojakov. Po páde komunizmu sa tento počet znížil na približne 100.000, pričom tieto jednotky zohrávali kľúčovú úlohu najmä v mierových misiách na Balkáne.
NATO čelí v ostatných rokoch napätiu súvisiacemu čiastočne so zaostávaním Európy za Amerikou vo vojenských technológiách. Problémy však majú korene aj v politike vrátane odlišného názoru na postoj vlády prezidenta USA Georgea W. Busha voči Iraku.
Napätie eskalovalo v septembri, kedy nemecká ministerka spravodlivosti Herta Däublerová-Gmelinová obvinila Busha, že využíva hrozbu vojny s Irakom ako zámienku na odpútanie pozornosti Američanov od problémov na domácej scéne. Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder pritom s vojenskou akciou voči Bagdadu nesúhlasí.
Jones pripúšťa, že prevezme velenie v ťažkých časoch. Je však presvedčený, že aliancia sa cez problémy dokáže preniesť a vyjde z celej situácie silnejšia. Nadchádzajúci pražský summit NATO poskytne podľa neho "dobrú mapu pre ďalšiu cestu".
Jones je prvým generálom námorných síl, ktorý prevezme vedenie SACEUR. Veterán vojny vo Vietname narodený vo Francúzsku velí americkému námorníctvu od júla 1999. V minulosti pôsobil ako poradca bývalého ministra obrany Williama Cohena. Vybudoval si dobré politické vzťahy s Kongresom.