HANOJ. Najmenej 24 ľudí zahynulo pri útoku davu ľudí, ktorí podpálili a vyrabovali v stredu množstvo tovární zahraničných majiteľov vo Vietname. Zranenia utrpelo okolo sto ľudí.
"Do nemocnice bolo v noci (na stredu) privezených okolo sto ľudí. Mnoho z nich je Číňanov. Ďalších očakávame dnes ráno," uviedol jeden z ošetrujúcich lekárov v telefonickom rozhovore s agentúrou Reuters.
Nepokoje v priemyselných parkoch neďaleko Ho Či Minovho Mesta sú najvážnejším prejavom občianskej nespokojnosti v krajine za ostatné roky.
Podpálili zahraničné továrne
K incidentom v provincii Binh Duong došlo po protestoch zhruba 20-tisíc pracovníkov priemyselných parkov, najmä oceliarne taiwanskej firmy Formosa.
Menšie skupiny mužov zaútočili na továrne, o ktorých sa domnievali, že patria čínskym spoločnostiam. V skutočnosti však mnohé z nich prevádzkovali firmy z Taiwanu alebo Južnej Kórey.
Podľa vyhlásenia miestnej vlády boli protesty spočiatku pokojné, neskôr sa ich však ujali "extrémisti", ktorí podnecovali ľudí, aby prenikli do tovární.
Najmenej 15 prevádzok sa im podarilo podpáliť, stovky ďalších vyrabovali alebo spustošili.
Čínske veľvyslanectvo vo Vietname vyzvalo úrady, aby urobili "efektívne opatrenia" na ochranu čínskych občanov a ďalších zákonných práv.
Vo vyhlásení čínskeho veľvyslanectva sa tiež uvádza, že Čína aktivovala mechanizmus pre naliehavé situácie, aby sa vyrovnala s následkami protičínskych protestov vo Vietname.
Spory pre vody Juhočínskeho mora
Protičínske nálady pramenia v rozhodnutí Pekingu inštalovať ťažobnú plošinu vo vodách Juhočínskeho mora, na ktoré si robí nárok Hanoj.
Vietnam začiatkom mesiaca vyslal do spornej oblasti plavidlá, ktoré sa tam dostali do konfrontácie s čínskymi loďami strážiacimi plošinu.
Nízke mzdy prilákali do Vietnamu investorov z celého sveta, pričom Číňania tam investovali vlani 2,3 miliardy dolárov. Peking ustúpiť nehodlá a reakcie označil za prehnané.