LONDÝN, BRATISLAVA. Na kongrese v roku 2012 stranu chválila tak, že sa jej prejav dostal aj do správ na televízie Chanel 4.
Sanya-Jeet Thandi, študentka prestížnej London School of Economics, mala 18 rokov, narodila sa v Británii, no jej rodičia pochádzali z Indie a ona chválila krajne pravicovú stranu Nezávislú stranu Veľkej Británie (UKIP), ktorá chce vystúpiť z Európskej únie a je proti prisťahovalcom.
Šéf strany Nigel Farage označil vtedy mladú študentku tmavej pleti za vychádzajúcu hviezdu strany a podľa Daily Mail najlepšiu rečníčku na kongrese, Sanya zase Faraga za výborného chlapa, len trochu nepochopeného.
Opúšťa stranu
Dnes 21-ročná Sanya krajnej pravici veriť prestala. Vo svojom blogu na stránke denníka The Guardian oznámila, že zo strany vystupuje a nebude ju voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré v Británii prebehnú 22. mája.
„Smer, ktorým sa strana vydala, je desivý. UKIP sa znížila k rasistickému populizmu a nemôžem sa preto prinútiť ju voliť. Rozhodla som sa opustiť stranu a nevoliť ju vo voľbách do Európskeho parlamentu. Apelujem na priaznivcov UKIP, aby urobili to isté,“ napísala Sanya.
Zvlášť jej prekáža jeden zo štyroch predvolebných plagátov strany, ktoré aj odborníci označili za protieurópske a rasistické. Na jednom z nich je napísané: „26 miliónov Európanov hľadá prácu – čiu prácu chcú?“
Politický korešpondent BBC Chris Mason hovorí, že za iných okolností by list mladej študentky v inej stranu takú pozornosť nevzbudil.
Minulý týždeň však práve Nigel Farage usporiadal míting, na ktorom sa obklopil priaznivcami z etnických menšín a tvrdil im, že obvinenia z rasizmu sú nezmyselné.
„Preto teraz vzbudil článok študentky takú pozornosť. Obvinenia z rasizmu môžu stranu poškodiť najviac,“ napísal Mason.
Vyhrá voľby
Napriek tomu UKIP v prieskumoch stále rastie a mala by voľby do europarlamentu v Británii vyhrať.
Kým v marci by ju podľa inštitútu YouGov volilo 23 percent, v apríli by jej dalo hlas 31 percent, čo znamená, že by porazila labouristov, ktorí klesli z 32 percent na 24 percent.
Tradičné politické strany si s tým nevedia poradiť. Bývalý politik konzervatívcov Lord Tebbit počíta s tým, že prvý raz od prvej svetovej vojny vyhrá v Británii celonárodné voľby iná strana než konzervatívci alebo labouristi.
„Stále platíme za výrok Davida Camerona, ktorý sympatizantov UKIP-u pred ôsmimi rokmi nazval bláznivými a skrytými rasistami,“ povedal Tebbit podľa portálu Euractiv.