KYJEV, BRATISLAVA. Na východe Ukrajiny sa stále bojuje, separatisti z Donecku a Luhansku sa chcú po referendách pripojiť k Rusku a americké satelitné snímky potvrdzujú prítomnosť ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou.
NATO podľa BBC odhaduje, že ich tam je 40-tisíc. Britský premiér David Cameron chce preto na Pobaltie poslať ďalšie stíhačky.
V rovnakom čase sa v Kyjeve začali rokovania za okrúhlym stom o národnej jednote, kde zúčastnené strany pod dohľadom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) hľadali riešenie zložitej krízy ešte pred prezidentskými voľbami o necelé dva týždne.
Na stredajšej schôdzke odsúdili ozbrojenú rebéliu na východe krajiny.
Nemecký diplomat a exprezidenti
Separatistov z Donecku a Luhansku nepozvali, čo Moskva kritizuje a cez námestníka ministra zahraničných vecí Grigorija Karasina označuje za „veľkú prekážku“.
Za rokovací stôl zasadli členovia dočasnej ukrajinskej vlády, zástupcovia regionálnych parlamentov, opozície, mimovládnych organizácií, ako aj osobnosti z Donecka a Luhanska.
Národný dialóg moderovali bývalý nemecký diplomat Wolfgang Ischinger a dvaja ukrajinskí exprezidenti Leonid Kravčuk a Leonid Kučma.
„Čím reprezentatívnejší okrúhly stôl bude, tým lepšie. Ale je jasné, že sú vítaní len tí, ktorí sú pripravení a dôveryhodní v tom, že nechcú svoje ciele presadiť násilím,“ povedala pre nemecké médiá kancelárka Angela Merkelová v utorok.
„Ozbrojencov, ktorí sa snažia vyvolať vojnu, zasiahne spravodlivosť,“ povedal už počas rozhovorov úradujúci ukrajinský prezident Oleksander Turčynov.
Nemci podporujú národný dialóg ešte pred prezidentskými voľbami 25. mája, aby tak zabezpečili čo najvyššiu účasť aj na východe Ukrajiny. Na Ukrajine je aj šéf diplomacie Frank-Walter Steinemeier.
Separatisti v Donecku však večer informovali, že v ich oblasti sa voľby konať nebudú.
Jaceňuk: Rozhodne Moskva
Podľa šéfa OBSE Didiera Burkhaltera by sa mala dohodnúť pri okrúhlom stole decentralizácia Ukrajiny, status pre ruské regióny, ale aj reformy ústavy a boj s korupciou.
Plán OBSE má podľa Burkhaltera podporu Moskvy a prezidenta Putina.
Rusko žiada od Kyjeva väčšiu autonómiu pre regióny s rusky hovoriacim obyvateľstvom. Kyjev to však odmieta ako koniec jednoty štátu.
„Kľúče k stabilizácii Ukrajiny má Moskva,“ povedal premiér Arsenij Jaceňuk, „až keď teroristi a separatisti nebudú mať jej podporu, situácia sa stabilizuje.“
Bývalá premiérka Julia Tymošenková žiada, aby na rokovaniach boli všetky strany konfliktu, aj separatisti, a aby sa rokovalo priamo v regiónoch na východe Ukrajiny.
„Hlavné mesto Kyjev je vzdialené 800 kilometrov od epicentra politického zemetrasenia,“ povedala podľa DPA Tymošenková.
Podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova tam už prebieha skutočná vojna. „Keď Ukrajinci zabíjajú Ukrajincov, je to tak blízko k občianskej vojne, ako sa len dá,“ povedal pre agentúru Bloomberg.
V Kyjeve zrušili dve kandidatúry
„V Donbase sa usídlil strach. Ľudia zatvárajú obchody aj úrady, odchádzajú z miest, v uliciach sa strieľa, zomierajú ľudia. Je to veľká bieda nášho kraja,“ posťažoval sa donecký oligarcha Rinat Achmetov vo videu, ktoré zverejnil na sociálnych sieťach.
Podľa neho pre región existujú štyri scenáre. Prvému, že sa všetko vráti do starých koľají, neverí. Samostatnú Doneckú republiku by podľa neho nikto neuznal a nefungovala by, pripojením k Rusku by podľa neho nevyhralo ani Rusko, ani Donbas. Navrhuje preto štvrtú možnosť – decentralizáciu Ukrajiny.
Súčasne s prezidentskými voľbami sa na Ukrajine budú konať aj regionálne.
Volebná komisia v Kyjeve v stredu rušila registráciu Lesije Orobecovej vo voľbách primátora Kyjeva a kyjevského mestského zastupiteľstva.
Orobecová bola považovaná za hlavnú súperku veľkého favorita súboja o funkciu kyjevského primátora Vitalija Klička.
Poslankyňa parlamentu za Vlasť uviedla, že komisia zrušila jej kandidatúru v posledný možný deň s vysvetlením, že zákon nedovoľuje, aby súčasne kandidovala za stranu do mestského zastupiteľstva a ako nezávislá na funkciu primátora.
Orobecová plánuje rozhodnutie napadnúť. Spolu s ňou zrušili aj kandidatúru Ivana Salija.
Samozvaný gubernátor Luhanska odišiel do Ruska, deň predtým ho postreliliČítajte