Po úspechu speváčky Conchity Wurst na Eurovízii ohlásili rakúske vládne strany reformu práv homosexuálov. V katolíckej krajine pritom zaviedli registrované partnerstvo len pred štyrmi rokmi.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. V sobotu vyhrala pre Rakúsko druhýkrát v histórii hudobnú súťaž Eurovíziu, v nedeľu ju na letisku vo Schwechate čakali davy fanúšikov a novinárov a v utorok začala meniť rakúsku politiku.
Bradatá speváčka Conchita Wurst, ktorou je 25-ročný transvestita Thomas Neuwirth, by mohla urýchliť reformu práv homosexuálov.
Po utorkovej koaličnej rade to oznámili vládnuci sociálni demokrati (SPÖ), ktorí chcú do leta zmeniť zákony tak, aby zrovnoprávnili práva homosexuálov pri adopcii, umelom oplodnení či spolužití.
Šéf parlamentného klubu sociálnych demokratov (SPÖ) Andreas Schnieder pri tom spomenul práve úspech Conchity Wurst.
Ľudovci sú opatrnejší
Práva homosexuálov
podľa prieskumu inštitútu Linzer Market je 35 percent opýtaných „úplne“ za adopciu detí homosexuálnymi pármi, ďalších 21 percent je „prevažne za“
„úplne proti“ je 22 percent, ďalších 15 percent je „skôr proti“
manželstvo namiesto registrovaného partnerstva podporuje „úplne“ 41 percent a „skôr za“ je ďalších 20 percent
„úplne proti“ je 15 percent, ďalších 18 percent je „skôr proti“
za väčšie práva homosexuálov sú skôr mladí ľudia a ľavicoví voliči sociálnej demokracie a Zelených
Koaliční ľudovci takí otvorení nie sú. „Ak o tom budeme do leta diskutovať, to bude OK,“ povedal podľa ORF šéf ľudovcov Michael Spindelegger.
Ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitner (ÖVP) adopcie priamo odmietla. „Myslím si, že sme registrovaným partnerstvom urobili dostatočný krok.“
Opozičná strana NEOS víta diskusiu o reformách, krajne pravicová FPO hovorí o „lacnom populizme“.
V katolíckom Rakúsku uzákonili registrované partnerstvo až v roku 2010, ako jedna z posledných krajín v Európskej únii, ktoré ignorujú práva homosexuálov.
Podľa odborníkov sa však od tradičného manželstva líši v 40 bodoch.
Homosexuálne páry nemajú rovnaký sobášny list ako mladomanželia, nemôžu sa vziať na radnici so všetkými fanfárami. Úradník oblastnej správy iba zapíše ich zväzok do matriky. Umelé oplodnenie je zakázané, a tak sa robí buď ilegálne, alebo v zahraničí.
Nie je jasné, či oznámená reforma práv homosexuálov bude znamenať skutočný posun v politike alebo chcú politické strany pred voľbami do Európskeho parlamentu využiť „Wurstmaniu“, ktorú v Rakúsku oslavujú bežní Rakúšania i politici ako víťazstvo tolerancie.
Prijatie u kancelára
Po tom, čo speváčke gratuloval hneď po víťazstve v Eurovízii prezident Heinz Fischer, ju v nedeľu oficiálne prijme spolkový kancelár Werner Faymann.
Fanúšikom by sa mala na balkóne kancelára – takúto česť zatiaľ preukázali jednému z najúspešnejších rakúskych lyžiarov Karlovi Schranzovi v roku 1972 po jeho vylúčení z olympijských zimných hier pre obvinenie, že už nie je amatérom.
Odborníci hovoria, že rakúski politici len dobiehajú nálady v spoločnosti. Podľa Christiana Högla z iniciatívy homosexuálov vo Viedni prežilo Rakúsko revolúciu už pred Conchitou Wurst.
„To, že väčšina ľudí je za to, aby si homosexuáli mohli adoptovať deti, ako hovoria prieskumy, tomu by som ešte pred desiatimi rokmi vôbec neveril. Spoločnosť je oveľa ďalej ako politika,“ povedal pre denník Kurier.