Všetky hlavné indikátory podľa Jacka Lewa ukazujú, že ruská ekonomika ide zlým smerom.
Nemecko a Francúzsko oznámili, že vyvodia patričné dôsledky v prípade zlyhania prezidentských volieb na Ukrajine.
V spoločnom vyhlásení to v sobotu uviedli nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej francúzsky hosť, prezident Francois Hollande.
Kancelárka neskôr novinárom povedala, že ak voľby, ktoré sú naplánované na 25. mája, zlyhajú, "sme pripravení uvaliť na Rusko ďalšie sankcie".
Nemecko a Francúzsko zároveň vyzvali všetky strany, aby najneskôr do 15. mája pod záštitou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) začali s odzbrojovaním nepravidelných síl a aby sa zriekli aktov násilia.
Sankcie na Rusko sú účinné, tvrdia Spojené štáty
NEW YORK. Sankcie uvalené na Moskvu v súvislosti s udalosťami na Ukrajine sú účinné, vyhlásil v piatok americký minister financií Jack Lew.
Odkedy Spojené štáty uvalili na Rusko sankcie, "všetky hlavné indikátory ukazujú, že ruská ekonomika ide zlým smerom", konštatoval minister.
Podľa neho sankcie zasiahli ruský devízový kurz, rubeľ aj burzu cenných papierov.
"Budeme v tomto tlaku pokračovať," povedal Jack Lew v rozhovore pre televíziu Bloomberg, z ktorého citovala agentúra ITAR-TASS.
Účelom sankcií je podľa ministra snaha, aby prezident Putin zmenil ruskú politiku. "Dali sme jasne najavo, že ak naďalej pôjdu touto cestou, učiníme ďalšie kroky," varoval Lew.
Spojené štáty koncom apríla uvalili sankcie na 17 ruských spoločností a sedem predstaviteľov. Medzi nimi je aj Igor Sečin, šéf štátneho ropného gigantu Rosnef a blízky spojenec šéfa Kremľa Vladimira Putina. Sankcie obsahujú zmrazenie majetku či zákaz vstupu na americkú pôdu.