ABUJA, BRATISLAVA. Od únosu dievčat uplynie budúci týždeň mesiac. Teroristi ich môžu ukrývať v lese s väčšou rozlohou ako Slovensko.
Americkí predstavitelia si myslia, že vyše 200 unesených školáčok už rozdelili do skupín a mohli s nimi prejsť za hranice: do Kamerunu, Čadu či Nigeru.
Slabá armáda
To sú všetko dôvody, ktoré sťažujú nájdenie dievčat unesených teroristami z islamistického hnutia Boko Haram. Ich názov v miestnom jazyku znamená
„Západné vzdelávanie je hriešne“ a práve sekulárne školy, žiaci či učitelia sú častým terčom dobre vyzbrojených teroristov operujúcich v odľahlej časti najľudnatejšieho afrického štátu.
Výnimočný prípad, keď 14. apríla z postele vytiahli 200 dievčat z internátnej školy, aby ich uniesli a predali ich na sobáš, už upútal pozornosť svetových médií aj politikov.
Viaceré krajiny ponúkli pomoc nigérijskej vláde, ktorú miestni kritizovali, že prípad brala na ľahkú váhu. Jej armáda nie je dobre vycvičená a chýbajú aj spravodajské informácie z prostredia teroristov.
Za hranice
V Nigérii v piatok pristál podľa CNN sedemčlenný tím amerických poradcov, ktorí majú pomôcť hľadať deti.
Podobné tímy posielajú aj Briti a Francúzi, ponúkli sa Číňania. Američania nemajú plán na vyslanie vojakov.
„Je dôležité získať informáciu, ktorá pomôže nájsť dievčatá, pred tým ako ich rozptýlia po celej Afrike,“ povedal podľa CNN bývalý britský premiér Gordon Brown a vyslanec OSN pre globálne vzdelávanie.
Presun aspoň časti dievčat do Kamerunu naznačujú aj zvesti z dedín pri hraniciach.