Rím 7. novembra (TASR) - Čím rýchlejšie schváli Bezpečnostná rada OSN rezolúciu o Iraku prijateľnú pre všetky strany, tým väčšia bude podľa francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca jej hodnota.
Chirac na dnešnom stretnutí s talianskym premiérom Silviom Berlusconim v Ríme varoval Irak, že ide o poslednú šancu. Dodal, že rezolúcia by si zaslúžila ešte niektoré úpravy, ktoré by odstránili nejasnosti pretrvávajúce v otázke použitia sily voči Iraku.
"Rokovania sú v poslednej fáze. Podarilo sa dosiahnuť mnoho zlepšení, bezpochyby sme blízko cieľa," vyhlásil Chirac v rámci dnešného 22. francúzsko-talianskeho summitu v Ríme.
Podľa francúzskeho prezidenta by jednohlasné rozhodnutie BR OSN "ponúklo mnoho výhod, pretože by znamenalo účinnosť a umožnilo adresovať Iraku jasné posolstvo, že nastal čas spolupracovať".
Chirac ubezpečil, že práce pokračujú v tomto duchu. V súčasnosti je však ešte potrebné, aby niektoré veci v otázke použitia sily boli čo možno najjasnejšie. Podľa neho "každý čin Francúzska, každá diplomatická snaha má v skutočnosti jediný cieľ - dať šancu mieru, šancu na odzbrojenie Iraku mierovou cestou."
Berlusconi pripomenul, že Taliansko nie je členom BR OSN, dúfa však, že sa podarí dospieť k jednohlasnej dohode. "Treba nájsť stanovisko, ktoré budú zdieľať všetci," uviedol taliansky premiér.
USA dnes vyjadrili nádej, že sa im do piatku podarí presadiť schválenie návrhu rezolúcie o odzbrojení Iraku, ktorý v stredu predložili Bezpečnostnej rade OSN.
Paríž a Moskva však zhodne oznámili, že budú potrebovať dlhší čas na objasnenie všetkých aspektov predloženého textu a preto Biely dom pripustil, že skoré dosiahnutie dohody o navrhovanej rezolúcii nie je isté.
Rokovania v Ríme sa týkali aj otázok Európskej únie. Chirac a Berlusconi sú síce za prijatie Paktu stability, ale "bez zmeny stanovených cieľov". Predstavitelia oboch krajín ubezpečili, že úplne a bez výhrad podporujú Pakt stability, podľa nich je však nevyhnutné, aby spoločná mena mala spoločné pravidlá, ktoré bude rešpektovať celý svet.
"Aplikácia Paktu stability vyžaduje jej prijatie bez zmeny cieľov v období poklesu alebo slabého rastu," uviedol francúzsky prezident. Berlusconi po týchto slovách zdôraznil, že sa s nimi plne stotožňuje a nemá k nim čo dodať.
Na pakte sa dohodli vlády členských krajín Európskej únie v roku 1997 ešte pred prijatím jednotnej meny euro, aby tak demonštrovali seriózny záujem o prísnu kontrolu verejných výdavkov v reciprocite za nízke úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB).