TEL AVIV. Únos nigérijských školáčok islamistickou skupinou Boko Haram a celosvetová kampaň za ich oslobodenie zabezpečila skupine nevídanú pozornosť.
Analytici hovoria, že už ani al-Kájda, ktorá skupinu nikdy nepovažovala za svoju "pobočku", hoci tá o to vždy stála, nemôže ignorovať čo sa deje.
"Násilie, ktorého sa dopúšťajú africké skupiny, robia z al-Kájdy skupinku školáčok. Al-Kájda sa teraz dostala do situácie, že sa musí vysporiadať s ľuďmi, ktorí páchajú také ohavnosti, že aj pre al-Kájdu je to príliš," povedala pre Washington Post Bronwyn Brutonová z Atlantickej rady.
Reakcie na únos sú rôzne
Reakcie na únos sú na islamistických fórach rôzne. Od podpory za boj proti neveriacim až po odsúdenie za kriminálne aktivity organizácie. Sú názory, že s únosom dievčat to islamisti prehnali a že to o nich nešíri dobrý obraz.
Za zločin, ktorý nemá nič spoločné s islamom, akciu Boko Haram označili aj poprední islamskí učenci.
Sú však aj názory, že al-Kájda nemá na Boko Haram žiadny vplyv, skupina operuje samostatne a rozhodnutia o terčoch jej akcií pochádzajú od domáceho vedenia.
New York Times píše, že metódy Boko Haram majú skôr bližšie k Armáde božieho odboja, brutálnej ugandskej organizácii známej zotročovaním detí a nasadzovaním detských vojakov.
Boko Haram si zabezpečili celosvetovú pozornosť
Analýza BBC hovorí, že skupina Boko Haram dosiahla presne to, čo chcela. Aj zlá publicita, je publicita.
"Útok na školu im zabezpečil celosvetovú pozornosť a z tohto pohľadu je to pre nich obrovský úspech," povedala odborníčka na Afriku Gill Lusková.
Viac ako 200 dievčat vo veku od 16 do 18 rokov uniesli z ich školy v polovici apríla. Objavili sa informácie, že ich chcú predať do susedných krajín či, že ich vydali za militantov z Boko Haram.
Vláda podľa príbuzných pre ich záchranu neurobila takmer nič. Do krajiny už smerujú americké a britské tímy, ktoré by mali vláde pomôcť dievčatá oslobodiť.
Boko Haram pokračovala v útokoch aj v piatok, kedy jej členovia vyhodili do vzduchu most v severonigérijskej dedine Gamboru Ngala na hraniciach s Kamerunom.
Pri útoku zahynulo tridsať ľudí, počet obetí by mohol ešte narásť. Na moste boli nigérijské a kamerunské pohraničné hliadky.
Za nájdenie unesených nigérijských školáčok vypísali odmenu 220-tisíc eurČítajte