Príčinou jeho cesty sú pretrvávajúce problémy v regióne, medzi ktoré patrí nedostatočná spolupráca s haagskym tribunálom OSN, porušenie zbrojného embarga proti Iraku, Libérii, Líbyi a Mjanmarsku, ako aj stav od roku 1999 pod medzinárodnou správou nachádzajúcej sa juhosrbskej provincie Kosovo.
Podľa belehradských médií navštívi Annan Sarajevo, Prištinu, Belehrad a balkánsku misiu ukončí v Záhrebe. Balkánske krajiny sú kritizované pre svoju nedostatočnú spoluprácu s tribunálom OSN.
Hlavná prokurátorka haagskeho tribunálu Carla del Ponte požiadala na konci októbra o razantnejší postup pri stíhaní vojnových zločincov v krajinách bývalej Juhoslávie. V prípade meškania pri vydávaní 11 hľadaných osôb navrhla del Ponte pred BR OSN zavedenie sankcií proti nástupníckym krajinám.
Medzi najviac hľadané osoby patria bývalý veliteľ armády bosnianskych Srbov Ratko Mladič a bývalý náčelník generálneho štábu chorvátskej armády Janko Bobetko.
Pozornosť medzinárodného spoločenstva sa v októbri zamerala na aféru nelegálneho obchodovania so zbraňami do krajín nachádzajúcich sa pod zbrojným embargom OSN. Rozsah škandálu, do ktorého sú okrem bosnianskych spoločností zapletené viaceré juhoslovanské firmy, sa ešte nedá odhadnúť.
3 20 oso juh