VARŠAVA. Nositeľom poľskej Ceny Solidarity za presadzovanie demokracie a ľudských práv sa stal jeden z vodcov krymských Tatárov Mustafa Džemilev.
Výber laureáta zrejme podráždi Rusko, ktoré Krym anektovalo. Džemilev patrí medzi kritikov anexie, za čo mu Rusko zakázalo vstup na polostrov.
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski pri udeľovaní ceny povedal, že Džemilev ochrancom celistvosti Ukrajiny.
"Je to človek, ktorý je so svojím národom, ktorý dokazuje, že demokracia je možná," dodal poľský minister.
Varšava tak zrejme v skutočnosti vyjadruje odpor voči Rusku, ktorého vzťahy so Západom sú pre udalosti na Ukrajine najhoršie od skončenia studenej vojny.
Džemilev bol v čase sovietskej nadvlády v disente, viac ako desať rokov ho väznili v pracovných táboroch.
Líder tatárov si cenu prevezme 3. júna vo Varšave z rúk poľského prezidenta Bronislawa Komorowského.
Cenu Solidarity udelili toho roku prvýkrát. Je určená ľuďom hlásiacim sa k rovnakým demokratickým hodnotám ako Lech Walesa, líder odborového hnutia Solidarita, ktorý získal Nobelovu cenu za mier za svoju úlohu pri páde komunizmu v Poľsku v 80. rokoch.
Na Kryme žije viac než 250-tisíc krymských Tatárov. Toto etnikum obýva polostrov od 13. storočia. Má svoju vlastnú kultúru i jazyk.
Ešte v roku 1850 tvorili krymskí Tatári takmer 80 percent obyvateľov Krymu, teraz to je 15-20 percent.
V roku 1944 vtedajší sovietsky vodca Josif Stalin kvôli údajnej kolaborácii krymských Tatárov s nacistami nariadil ich masové deportácie a vysídlil ich do Uzbekistanu, Tadžikistanu či na Sibír.
Do vlasti svojich predkov sa krymskí Tatári začali vracať až začiatkom 90. rokov po páde Sovietskeho zväzu.