Hamburg 7. novembra (TASR) - Jeden z najvplyvnejších novinárov povojnovej histórie Nemecka Rudolf Augstein, vydavateľ spravodajského magazínu Der Spiegel, zomrel dnes vo veku 79 rokov na následky zápalu pľúc. Oznámilo to jeho vydavateľstvo.
Spravodajský magazín, ktorý sa po prvý raz objavil na nemeckom trhu s tlačovinami 4. januára 1947, sa postupne stal jeho neodmysliteľnou súčasťou. Rudolf Augstein sa o to zaslúžil významnou mierou, keď profiloval periodikum ako "ochranný štít demokracie" odhaľujúc množstvo vnútropolitických afér a škandálov. Jeden z nich viedol v roku 1962 k pádu vtedajšieho nemeckého ministra obrany Franza-Josefa Straussa.
Rodák z Hannoveru, ktorý iba pred dvoma dňami oslávil 79. narodeniny, sa už ako školák zaujímal o politické dianie. Po maturite pracoval v Hannoverscher Anzeiger, čoskoro však musel nastúpiť na pracovnú a neskôr vojenskú prezenčnú službu.
Po druhej svetovej vojne sa Augstein vrátil k novinárskemu remeslu a už v 23 rokoch sa stal vydavateľom spravodajského magazínu Diese Woche, ktorého prípravu ukončili tlačoví dôstojníci britských ozbrojených síl a ktorého nástupcom sa od 1. januára 1947 stal slávny Der Spiegel.
Kontroverzný intelektuál obohatil publicistiku a mienkotvorbu v povojnovom Nemecku o nový rozmer, a to nielen ako novinár, ale aj ako vydavateľ, historik a politik vo farbách Slobodnej demokratickej strany (FDP). Publikoval aj v pokročilom veku.
Autor početných kníh, ktorý v roku 1988 vkročil aj do novej mediálnej sféry prostredníctvom magazínov Spiegel TV, prevzal vlani Cenu Ludwiga Börneho za celoživotné dielo. Rudolf Augstein bol čestným občanom Hamburgu, v ktorom je od roku 1952 sídlo jeho magazínu Der Spiegel a laureátom čestných doktorátov wuppertalskej a hamburskej univerzity. Zosnulý publikoval až do pokročilého veku, bol štvornásobným otcom, pričom posledné, piate manželstvo uzavrel v októbri 2000.
3 le ed