MNÍCHOV. Vo veku 81 rokov zomrel v utorok v Mníchove nemecký zberateľ umenia Cornelius Gurlitt, ktorý bol synom obchodníka s umením v službách Adolfa Hitlera.
Gurlitt skonal vo svojom mníchovskom byte. V posledných chvíľach bol pri ňom jeho lekár a opatrovateľ, potvrdil zberateľov hovorca Stephan Holzinger.
Syn Hildebranda Gurlitta bol už niekoľko mesiacov ťažko chorý. Začiatkom roka mu údajne voperovali bypass.
Vo februári 2012 sa v zberateľovom mníchovskom byte našla neoceniteľná zbierka, ktorú úrady zhabali.
Do zbierky s takmer 1400 dielami patrili aj obrazy Pabla Picassa, Marca Chagalla, Henriho Matissa, Maxa Beckmanna a Emila Noldeho.
Gurlitt začiatkom apríla zmluvne uistil nemeckú vládu a spolkovú krajinu Bavorsko, že svoju zbierku v miliónovej hodnote dovolí skúmať odborníkom aj po tom, ako zhabanie ukončia.
Zberateľ tiež sľúbil, že eventuálne vráti tie diela, u ktorých je podozrenie, že pochádzajú z nacistických krádeží. Prokuratúra v Augsburgu potom súhlasila s vydaním zbierky.
Zomrel však bez toho, aby diela ešte raz uvidel, napísal portál týždenníka Spiegel.
Gurlitt žil utiahnutým životom v dome v Salzburgu a v byte v mníchovskej štvrti Schwabing, až kým sa neocitol v centre zrejme najpozoruhodnejšej umeleckej senzácie uplynulých desaťročí.
V rozhovore pre Spiegel povedal, že nič nemal radšej ako svoje obrazy. V súvislosti so zhabaním obrazov uviedol, že úrady mohli počkať, kým nebude mŕtvy.
Slávne obrazy, ktoré ste ešte nevideli. Zhabali ich nacistiČítajte