Plány sa objavili v čase, keď Severná Kórea hovorí o štvrtej jadrovej skúške.
PEKING, BRATISLAVA. Čína neverí režimu mladého vodcu Kim Čong-una.
Jej vojenskí experti pripravili plány na situáciu, že severokórejský režim, ktorý Čína desaťročia politicky, vojensky i finančne podporuje, skolabuje.
Dokument, ktorý vypracovali v lete minulého roka a tri mesiace po treťom nukleárnom teste Severnej Kórey, navrhuje zriadiť utečenecké tábory na spoločných hraniciach a zadržať kľúčových politických a vojenských predstaviteľov severokórejského režimu.
Tábory na hraniciach
V dokumentoch, ktoré má japonská tlačová agentúra Kjódo, sa nespomína konkrétne Severná Kórea, ale „severovýchodný sused našej krajiny“.
Pre utečencov z 24-miliónovej diktatúry by Čína zriadila utečenecké tábory na spoločnej viac ako 1400 kilometrovej hranici. V každom by vedela umiestniť 1500 ľudí.
Dôležitých politikov či vojakov by dala do špeciálnych táborov, aby ich ochránila pred prípadom atentátom, ale aj preto, aby ich mohla sledovať, či sa nebudú podieľať na akciách, ktoré by mohli škodiť čínskym záujmom.
Čínski experti očakávajú zapojenie „zahraničných síl“, ktoré by rozvrátili systém v krajine a spustili masový útek utečencov.
Keďže kontroly na hraniciach by už nefungovali, Číňania by podrobne kontrolovali a vracali tých, ktorí by mohli byť nežiadúci alebo nebezpeční pre ich krajinu.
Iný scenár zvažuje aj použitie „vojenskej sily“, zrejme ako odkaz Spojeným štátom. Čína by tak vstúpila na územie Severnej Kórey pod nejakou zámienkou, ako je napríklad boj s terorizmom.
Ak by diplomatické rokovania zlyhali, uvažujú Číňania aj o zatvorení hraníc či počítačových útokoch na informačné siete.
Diktatúry padajú rýchlo
„Po zrútení doterajších diktatúr – ako boli Sovietsky zväz, či Kaddáfího Líbya sme sa naučili, že čím totalitnejší bol režim, tým tvrdší a rýchlejší bol jeho pád,“ povedal pre The Telegraph Jun Okumura z tokijského inštitútu pre globálne záležitosti.
„To je dôvod, prečo potrebujeme plány pre pád Severnej Kórey a som si istý, že Američania či Južná Kórea takéto plány majú. To, že ich uvoľnili Číňania, je nové,“ dodal.
Načasovanie nie je podľa japonského experta náhodné. Plány na pád režimu zverejnila Čína pred možnou štvrtou jadrovou skúškou severokórejského režimu.
Peking pred ňou varoval Pchjongjang s tým, že nedovolí vojnu ani chaos neďaleko svojho územia. Na Severnú Kóreu tlačí aj ekonomicky, keď jej prvé tri mesiace nedodal ropu.