MOSKVA, BRATISLAVA. Agresívny tón, opakujúce sa frázy, nepriateľská protizápadná propaganda a konto aktívne od februára. Tak podľa editorov webu britského denníka Guardian vyzerajú diskutéri platení za to, aby obraňovali kroky ruského prezidenta Vladimira Putina.
Najväčším problémom je podľa nich vzájomné obviňovanie sa z propagandy ideológií, ktoré zneprehľadňujú a znižujú kvalitu diskusie, aj osobné útoky na redaktorov.
Platili im v minulosti
„Proseparatistické komentáre v lámanej angličtine, ktoré tvrdia, že sú zo západných krajín, sú veľmi časté. Ak prekročia naše štandardy, zakročíme,“ povedal jeden z moderátorov diskusií na webe Guardianu.
Platenie za vyjadrenie názoru majú podľa Guardianu dokazovať aj uniknuté e-maily z roku 2012, kde boli uvedené aj sumy, ktoré dostávali aktivisti a blogeri za diskusné príspevky.
Za 200 proputinovských komentárov pod 60 článkami dostali aktivisti 600-tisíc rubľov (12-tisíc eur). Britskí editori odhadujú, že aj počas konfliktu na Ukrajine pracujú diskutéri v koordinovaných tímoch.
Diskutéri riadení politickými stranami nie sú výnimkou ani v iných krajinách.
Putin oceňoval objektivitu
Ruský prezident sa od anexie Krymu mohol spoľahnúť aj na proštátne médiá, ktoré nespochybňujú jeho politiku na Ukrajine. Keď ruskí novinári informovali v roku 2008 o rusko–gruzínskom konflikte, vtedajší prezident Dmitrij Medvedev verejne ocenil jedenásť z nich.
Dekrét o tom, že za objektívne zobrazenie diania na Kryme ocenil Vladimir Putin viac ako tristo novinárov, sa tentokrát na verejnosť nedostal.
„Môžem potvrdiť, že taký dekrét bol podpísaný, ale väčšinou ho nezverejňujeme. Teraz, keď je informácia verejná, tak k nej neplánujeme pridať žiadne detaily,“ povedal pre The Moscow Time Putinov hovorca Dmitrij Peškov.
Medzi ocenenými boli najmä žurnalisti zo štátnej televízie a rozhlasu, či televízií NTV, Russia Today a Life News. Médiá kritické voči Putinovi ako Echo Moskvy či TV Dožď ocenenia nedostali.