separatisti zostrelili ďalší ukrajinský vrtuľník, piloti prežili stúpenci Moskvy hrozia novými útokmi na vládne budovy v Odese prezident Turčynov tvrdí, že nepokoje na východe organizuje Rusko Nemecko navrhuje druhé kolo diplomatických rokovaní v Ženeve
KYJEV, SLOVIANSK. Ukrajinská armáda podnikla v pondelok nový pokus o prevzatie kontroly nad Slovianskom.
Ukrajinská tajná služba SBU uviedla, že na východe krajiny bola obnovená aktívna fáza protiteroristickej operácie.
Jej začatie v Sloviansku krátko popoludní ohlasovali sirény civilnej obrany. Centrum je naďalej pod kontrolou separatistov, avšak boje sa podľa svedkov presúvajú bližšie do stredu mesta.
Niektoré ulice napriek tomu zívajú prázdnotou, píše na Twitteri reportér BBC. Školy a materské školy zostali v pondelok zavreté.
Kyjev priznal najmenej päť obetí a 30 ranených z radov špeciálnych jednotiek pri ozbrojenej potýčke na diaľnici zo Slovianska do Donecka. Separatisti na svojej strane hlásia najmenej osem obetí. Tieto informácie však nie je možné nezávisle overiť a v uplynulých dňoch sa správy o mŕtvych často nepotvrdili.
Portál BBC uviedol, že ukrajinským vojakom sa podarilo ovládnuť televízny vysielač na predmestí Slovianska, ktorý bol pod kontrolou rebelov.
Ukrajinské bezpečnostné sily majú pod kontrolou aj väčšinu mesta Kramatorsk až na jeho centrum.
Domobrana má naďalej vo svojej moci miestne budovy ministerstva vnútra, SBU a ďalšie objekty v Slovjansku a Kramatorsku.
Zástupca domobrany v Kramatorsku pre RIA Novosti vyhlásil, že v meste momentálne nie sú žiadni príslušníci ukrajinských bezpečnostných zložiek.
Armáda však prišla o ďalší vrtuľník, už štvrtý v poradí. Zostrelili ho separatisti, piloti prežili.
Fighting, inj & dead in #Slavyansk , use heavy weapons by "peaceful protesters" including RPG http://t.co/vgb4Sgmkm0 pic.twitter.com/UFE1qRzd9H
— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) May 5, 2014 Odese hrozia násilnosti Proruskí aktivisti v Odese avizovali, že po pondelkovom pohrebe miestneho politika, ktorý pri piatkovom požiari Domu odborov utrpel smrteľné zranenia, sa zmocnia vládnych budov v meste.
Poslanec oblastného parlamentu Viačeslav Markin, ktorý bol známym kritikom súčasnej kyjevskej vlády, podľahol v nedeľu ťažkým popáleninám.
Na jeho pohrebe sa zúčastnilo asi tristo proruských aktivistov.
Do Odesy sa podľa ministra Avakova v pondelok presunula jednotka osobitného určenia novovytvorenej Národnej gardy. Jej úlohou bude zabezpečovať v meste verejný poriadok.
Okolo ukrajinskej metropoly Kyjev zase vybudovali kontrolné stanovištia.
Ako vysvetlil prezident Turčynov, ide o dočasné opatrenie, ktorého cieľom je zabrániť prípadným provokáciám, ku ktorým by mohlo dôjsť v čase osláv Dňa víťazstva nad fašizmom v druhej svetovej vojne.
Turčynov súčasne uviedol, že na provokácie v tento deň musia byť pripravené všetky regióny.
Surreal #Slavyansk. Streets deserted. Eerie to say the least. pic.twitter.com/yYRkKRCMNG
— Mircea Barbu (@mirceabarbu) May 5, 2014 Kyjev obviňuje Moskvu Úradujúci ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov vyhlásil, že Rusko proti Ukrajine vedie na juhu a východe krajiny vojnu.
Nepokoje podľa Turčynova koordinuje Moskva a mnohí separatisti majú ruské pasy alebo pochádzajú z moldavskej odštiepeneckej republiky Podnestersko.
„Je to vojna proti našej krajine zo strany Ruska, a to ako na východe, tak na juhu Ukrajiny. Snaží sa úplne destabilizovať situáciu,“ povedal prezident v rozhovore pre stanicu 5. kanál.
Kremeľ naopak tvrdí, že za násilím stoja ukrajinskí extrémisti a vyzýva Kyjev na stiahnutie svojich vojakov.
Podľa Ruska hrozí vypuknutie humanitárnej krízy v dôsledku blokády vychodoukrajinských miest.
Turčynov konštatoval, že nielen miestne obyvateľstvo, ale aj mnoho policajtov sympatizuje so separatistickými skupinami, čo komplikuje situáciu najmä v Luhanskej a Doneckej oblasti. Táto podpora je podľa neho aj dôvodom pomalého postupu vládnej vojenskej operácie v týchto regiónoch.
Operáciu v pondelok ostro kritizoval vedúci Centra vojensko-politických štúdií Dmytro Tymčuk, podľa ktorého bezpečnostným jednotkám chýba súčinnosť.
Opustili napríklad Kramatorsk, hoci v ňom operáciu nedotiahli do konca, a v Kosťantynivke čakali vojaci na posily tri hodiny. Podľa Tymčuka sa postup velenia operácie začína podobať na frašku.
Nemecko chce Ženevu V snahe zastaviť násilie navrhuje Nemecko druhé kolo diplomatických rokovaní v Ženeve, dohodu z prvého kola nedodržala ani jedna zo strán.
Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier v nedeľu vyhlásil, že je potrebné, aby sa Ukrajina aj Rusko usilovali o návrat k aprílovej dohode.
Podľa vlastných slov sa snaží zorganizovať aj schôdzku s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom, americkým ministrom Johnom Kerrym, zástupcami Európskej únie a OBSE.
Opäť sa vyslovil za posilnenie role pozorovateľov OBSE, ktorí by podľa neho mali mať aj sprostredkovateľské právomoci na riešenie konfliktov.
Ruský prezident Vladimir Putin počas nedeľného telefonátu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou zdôraznil význam účinnej medzinárodnej akcie, ktorou by bolo možné dosiahnuť zníženie napätia.
Aj námestník ruského šéfa diplomacie Grigorij Karasin vyhlásil, že „v najbližších dňoch budú podniknuté nové opatrenia“ s cieľom posadiť za rokovací stôl zástupcov Kyjeva a juhovýchodu Ukrajiny. Bližšie podrobnosti však Moskva neuviedla.
Prečítajte si tiež:
Ukrajina sa blíži k občianskej vojne, vláda sa snaží zabrániť rozpadu
Autor: idnes.cz