Exministerka mala na na Rutgersovej univerzite rečniť počas odovzdávania diplomov, odradili ju protesty študentov a učiteľov.
NEW YORK. Bývalá šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová v sobotu zrušila prejav, ktorý mala predniesť 18. mája pred poslucháčmi na Rutgersovej univerzite v New Jersey.
Dôvodom sú mesiace trvajúce protesty tamojších študentov a učiteľov, ktorí ju kritizujú za presadzovanie vojny v Iraku v roku 2003.
Bývalá členka vlády prezidenta Georgea W. Busha zdôvodnila zrušenie vyhlásením, že nechce slávnostné odovzdávanie diplomov narušiť pozornosťou, ktorú by jej prítomnosť vyvolala.
Na odovzdávanie ju pozval predseda univerzity Robert Barchi ešte vo februári. Čelil za to kritike zamestnancov školy a študentov, ktorí Riceovú obviňujú z vojnových zločinov.
Spojené štáty a ich spojenci podnikli v roku 2003 ofenzívu proti režimu Saddáma Husajna s cieľom zničiť jeho zbrane hromadného ničenia, žiadne sklady takýchto zbraní však nenašli.
Ešte na začiatku ofenzívy verila väčšina Američanov v rýchly postup armády a v skoré ukončenie vojny v Iraku.
Vojaci tam nakoniec zostali takmer deväť rokov, počas ktorých čelili aj občianskej vojne. O život prišlo celkovo 4488 Američanov a ďalších viac ako 32-tisích ich utrpelo zranenia.
Verejná mienka sa obrátila proti invázii, podľa prieskumov si zhruba 58 percent Američanov myslí, že vojna v Iraku bola zbytočná.