- Armáda postúpila pri bojoch v Sloviansku, Kramatorsku a Andreevke
- Separatisti útočili na vládne budovy v Donecku, Luhansku a Horlivke
- Pri požiari a pouličných bojoch v Odese zahynulo vyše štyridsať ľudí
- V Sloviansku po vyše týždni prepustili pozorovateľov OBSE
MOSKVA. Ukrajinskí lídri sa pokúšajú zvrátiť chaos v Doneckej oblasti na východe krajiny. V piatok spustili v troch mestách ďalšiu fázu operácie proti separatistom.
Najskôr zasahovali v Sloviansku, kde prišli o dva vrtuľníky a dvoch pilotov. Potom zaútočili v Kramatorsku a počas noci bojovali aj v Andreevke.
V Kramatorsku získali vládne jednotky postupne kontrolu nad všetkými kontrolnými stanovišťami, televíznou vežou, letiskom aj budovou tajnej služby SBU.
Narážali pritom na tvrdý odpor dobre vyzbrojených separatistov. Pri bojoch zahynuli najmenej dvaja ľudia a dvanásť ich utrpelo zranenia.
„To, čomu čelíme v Doneckej oblasti, nie je len nejaké krátkodobé povstanie, je to skutočná vojna,“ povedal šéf ukrajinského protiteroristického centra Vasyl Krutov.
V Sloviansku sa situácia po bojoch upokojila, ľudia napriek odporúčaniam úradov začali vychádzať na ulice a otvára niektoré obchody. Budovy v centre mesta však stále držia proruskí stúpenci.
V Donecku a Luhansku chcú mobilizovať
V Donecku, Luhansku a Horlivke podnikajú akcie separatisti, samozvané vlády tam vyzývajú na všeobecnú mobilizáciu a zákaz nočného vychádzania. Luhansk vyhlásil Kyjevu vojnu.
Proruski stúpenci obsadili doneckú budovu tajnej služby SBU a sídlo Priemyselného zväzu Donbasu bez odporu polície. V Horlivke sa zmocnili sídla oddelenia pre boj s organizovaným zločinom.
V Luhansku sa pokúsili zaútočiť na budovu vojenskej správy, v oblasti sa ozývajú výbuchy a streľba.
Krvavé násilie v piatok presunulo z východu Ukrajiny aj na juh do prístavu Odesa, kde zahynulo najmenej 46 ľudí pri stretoch proukrajinského davu s proruskými rebelmi a pri požiari Domu odborov, v ktorom sa ukrývali separatisti.
Po nepokojoch v uliciach Odesy zadržali ponechali policajti vo väzbe vyše 120 ľudí. Podľa ministerstva vnútra tvoria väčšinu z nich občania Ruskej federácie a obyvatelia Podnesterska.
Za desiatky obetí násilia vyhlásili v sobotu dvojdňový štátny smútok, v Odese platí smútok tri dni.
Pozorovatelia OBSE pristáli v Berlíne.
Pozorovatelia OBSE sú na slobode
Slovianskí separatisti v sobotu prepustili pozorovateľov z medzinárodnej misie OBSE a ukrajinských členov ich sprievodu, ktorých zadržiavali viac než týždeň.
Na slobodu sa tak dostali všetci štyria pozorovatelia z Nemecka, dôstojníci z Česka, Poľska a Dánska, ale aj piati ukrajinskí vojaci a vodič.
Z Ukrajiny im naplánovali let do Berlína ešte na sobotu večer. Jedného z nich prepustili už pred niekoľkými týždňami zo zdravotných dôvodov, pretože trpí cukrovkou.
Vodca slavianských separatistov Viačeslav Ponomariov vysvetlil prepustenie pozorovateľov obavami o ich bezpečnosť v čase, keď sa v meste bojuje.
„Sú to moji hostia, nechcem, aby sa im niečo stalo,“ povedal agentúre Interfax.
Ponomariov tvrdí, že si nestanovili žiadne podmienky výmenou za prepustenie pozorovateľov. Pustiť ich chceli jedine do rúk ruského vyslanca na Ukrajine Vladimira Lukina.
Ukrajinská tajná služba SBU v sobotu obvinila Rusko, že sa na zadržiavaní pozorovateľov podieľalo.
Tvrdí, že to vyplýva z nahrávok telefonátov údajného agenta ruskej rozviedky GRU Igora Strelkova, ktorý má riadiť akcie separatistov na východe Ukrajiny.
Nahrávky ruského vodcu separatistov
Členovia Rady OSN kritizovali Rusko
Na zvolanie Ruska sa v piatok konalo mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Ani na trinásty pokus však neprijala žiadne opatrenia v súvislostí s krízou na Ukrajine.
„Rusko vypustilo na Ukrajinu bandy gaunerov... a zrazu zisťuje, že by sa mu to mohlo vymknúť spod kontroly,“ povedal francúzsky veľvyslanec pri OSN Gérard Araud podľa agentúry AP.
Britský veľvyslanec Mark Lyall Grant spochybnil úprimnosť Ruska, ktoré žiadalo zastavenie násilia, pričom uviedol, že „toto umelé rozhorčenie Ruska nikoho nepresvedčí“.
Americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová vyhlásila, že zvolaním ďalšieho mimoriadneho zasadnutia „sa Rusko snaží uraziť inteligenciu svetového spoločenstva“.
Členovia rady obvinili Rusko z financovania a zásobovania zbraňami proruských radikálov na východe Ukrajiny.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v sobotu vyzýval počas telefonátu šéfa americkej diplomacie Johna Kerryho, aby dotlačili Ukrajinu k ukončeniu protiteroristickej operácie. Podľa neho vrhá krajinu do „bratrovražedného konfliktu“.
Vodcovi Tatárov nepovolili vstup na Krym
Jeden z vodcov krymských Tatárov Mustafovi Džemilevovi sa v sobotu pokúsil dostať na Krym, hoci má päťročný zákaz vstupu pre nesúhlas s ruskou anexiou.
Zhruba päťtisíc krymských Tatárov vytvorilo doobeda živý štít na kontrolnom stanovišti neďaleko Armjansku, aby mu umožnili prejsť, ruské a krymské jednotky to však nedopustili.
Džemilev sa tak musel vrátiť do Kyjeva.
Predseda krymskotatárskeho parlamentu Refat Čubarov vyslovil presvedčenie, že Džemilovova kauza bude vyriešená do 18. mája, keď si krymskí Tatári pripomínajú výročie stalinských deportácií.