BELFAST, BRATISLAVA. Nahrávky mali ostať utajené až dovtedy, kým nezomrú všetci, ktorých sa týkajú.
Bývalí teroristi z Írskej republikánskej armády na nich otvorene hovoria o vraždení, na výskumné účely ich nahrávali ľudia z Bostonskej univerzity.
Napriek snahe utajiť ich severoírska polícia uspela a získala nahrávku, na ktorej hovorí Brendan Hughes, ktorý zomrel v roku 2008, o vražde Jean McConvillovej.
Tú republikáni v roku 1972 uniesli, zabili a zakopali mimo Belfastu, jej telo našli až v roku 2003. O McConvillovej si mysleli, že je britskou informátorkou, čo vyšetrovanie vyvrátilo.
Adams všetko popiera
„Bol len mužom, ktorý vydal príkaz. A ten je teraz na čele Sinn Fein,“ hovorí na nahrávke Hughes. Priamo tak ukázal na Gerryho Adamsa, dlhoročného lídra politickej odnože IRA.
Ten v 90. rokoch dohodol mier s britskou vládou a jeho strana sa teraz podieľa na vláde s protestantmi.
Adams popiera, že by mal so smrťou McConvillovej, matky desiatich detí, niečo spoločné. Od stredy to vysvetľoval aj vyšetrovateľom, ktorí ho zadržali podľa protiteroristického zákona.
„Myslím si, že vražda McConvillovej a jej pochovanie na utajovanom mieste bolo nesprávne a veľmi nespravodlivé voči jej rodine,“ povedal podľa BBC pred výsluchom Adams. Tvrdí, že nikdy nebol v IRA, aj keď podľa viacerých historikov bol v 70. rokoch členom jej vedenia.
Temné sily
„Dúfam, že nevyjde ako slobodný muž. Všetci, aj psy na ulici, vedia, že v tom čase patril medzi ľudí, ktorí v Belfaste riadili IRA,“ povedala pre CBS News dcéra zavraždenej Helen McKendryová. „Ale Adams sa nikdy k ničomu neprizná, ani k tomu, že bol v IRA.“
Adams už nie je taký vplyvný ako v minulosti, jeho zatknutie tak mierovú dohodu zrejme neovplyvní. Sinn Fein sa ho zastáva, no o odchode z vlády nikto nehovorí.
Adamsov spolustraník a podpredseda vlády Martin McGuinness tvrdí, že za zatknutím sú ľudia, ktorí chcú narušiť mierový proces. „V posledných dňoch sme videli, ako tieto temné sily napínajú svaly,“ vyhlásil podľa BBC.