OKLAHOMA CITY, BRATISLAVA. Neotestovaná smrtiaca injekcia mala mať tri zložky – prvá látka mala pôsobiť ako sedatívum, druhá vyvolať paralýzu svalstva a tretia zastaviť činnosť srdca.
Počas utorkovej popravy 38-ročného Claytona Locketta, odsúdeného za vraždu 19-ročného dievčaťa, však látky nezaúčinkovali dostatočne a väzeň umrel po štyridsiatich minútach v kŕčoch na infarkt napriek tomu, že riaditeľ väznice prikázal popravu zastaviť.
Aj trest smrti musí byť humánny
Podľa vyšetrovacej správy odsúdenému praskla žila a potrebné látky sa neabsorbovali do krvi. Druhú popravu Lockettovho spoluväzňa po incidente odložili.
Spôsob popravy odsúdil podľa agentúry Reuters aj Biely dom. „Aj trest smrti musí byť vykonaný humánne. V tomto prípade to tak nebolo,“ povedal Obamov hovorca Jay Carney na tlačovom brífingu.
Obama spochybnil aj to, či trest smrti odrádza páchateľov od zločinov. O analýzu situácie požiadal generálneho prokurátora Erica Holdera.
Nešlo pritom o prvý prípad, keď úrady použili na vykonanie trestu smrti neotestované látky. Po aplikovaní injekcie v januári trvalo usmrtenie muža odsúdeného za znásilnenie a vraždu až 25 minút.
Podľa denníka Guardian neotestovaná kombinácia dvoch látok spôsobila dusenie.
Poprava ľudí znechutila
Trest smrti je v súčasnosti podľa Informačného centra trestu smrti (DPIC) povolený v 58 krajinách sveta, v Európe je legálny len v Bielorusku. Spojené štáty využívajú popravu v 32 štátoch, najviac sa vykonáva v Texase.
Nevydarená poprava vyvolala otázky o efektívnosti a potrebe trestu smrti. „Toto môže byť skutočným medzníkom v celej debate, keďže ľudí táto poprava znechutila,“ povedal podľa The Globe and Mail riaditeľ DPIC Richard Dieter.
Podľa Amnesty International trest smrti v USA stále podporuje 60 percent Američanov.