WASHINGTON, BRATISLAVA. Chystá sa jej to povedať osobne, ale najprv jej to odkázal cez novinárov.
Americkému senátorovi a bývalému republikánskemu prezidentskému kandidátovi Johnovi McCainovi sa nepáči, ako sa správajú Nemci v konflikte s Ukrajinou.
Kancelárke Angele Merkelovej chýba štýl vodcu, čo senátor označil za „trápne“.
Politiku podľa neho príliš ovplyvňujú ekonomické vzťahy a vplyv priemyselnej lobby. „To by sme ich mohli rovno posadiť do vlády, je to hanba,“ povedal novinárom podľa magazínu Der Spiegel.
Treba sprísniť sankcie
McCain tvrdí, že to povie kancelárke aj osobne pred jej dnešným štvorhodinovým stretnutím s americkým prezidentom Barackom Obamom.
Úrad nemeckej kancelárky však McCainovo meno nemá medzi senátormi, s ktorými sa Merkelová stretne.
McCain kritizuje kancelárku v čase, keď sa Nemci i Američania snažia vystupovať spoločne proti Rusku za jeho postup na Ukrajine.
Sankcie voči Rusku, ktoré už niekoľkokrát sprísnili, prijímajú Američania i Únia prakticky v rovnaký deň, Washington by však chcel proti Moskve postupovať ráznejšie.
Brusel je naopak opatrnejší, pretože členské krajiny, hlavne Nemecko, sú príliš ekonomicky previazané s Ruskom a ekonomické sankcie by ich poškodili.
Štyri hodiny na rozhovor
Demokratický senátor Chris Murphy hovorí, že transatlantické spojenectvo prežíva „rozhodujúci moment“ a je zvedavý na názor kancelárky na postup voči Rusku.
„Ale myslím si, že je čas pre Spojené štáty i Európu spoločne zaviesť ekonomické sankcie,“ povedal pre AP Murphy.
Na rozdiel od McCaina tak Američania i Nemci pred stretnutím Obamu s Merkelovou hovoria o tom, čo ich spája, nie o tom, čo ich ešte donedávna rozdeľovalo – hlavne odpočúvanie Nemcov a zvlášť mobilu kancelárky.
Aj preto sa prezident Obama hneď po návrate z týždňovej návštevy po Ázie nezačal venovať domácej politike, ale vyhradil si na stretnutie s kancelárkou štyri hodiny.
O čom budú hovoriť Obama a Merkelová
Štvorhodinový rozhovor kancelárky s Obamom sa bude týkať hlavne Ukrajiny, ale aj škandálu so špehovaním, útokov dronov, Guantánama a dohody o zóne voľného obchodu medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou.
Ukrajina: Nemci a Američania chcú hovoriť o tvrdšom spoločnom postoji proti Rusku, musia riešiť napätie na východe Ukrajiny i osu zadržiavaných pozorovateľov OBSE, medzi ktorými sú aj štyria Nemci.
Špehovanie: pred rokom sa ukázalo, že americká tajná služba NSA špehuje milión Nemcov, vrátane mobilu kancelárky Merkelovej , čo doteraz najviac poškodilo povojnové vzájomné vzťahy. Konkrétne opatrenia, aby sa to neopakoval, ešte Američania neprijali a nečaká sa to ani počas návštevy.
Drony: nemecká vláda chce od Američanov počuť, či využíva ich základňu Ramstein na „cielené zabíjanie“ bezpilotnými lietadlami v Pakistane a Jemene.
Zóna voľného obchodu: Američania a Európska únia o nej začali rokovať pred rokom ako o „historickej dohode o najväčšej zóne voľného obchodu na svete“. Európania sa však po jej prijatí boja zhoršenia podmienok pre zamestnancov, ochrany životného prostredia a ochrany spotrebiteľov. Merkelová by sa mala pred americkou obchodnou komorou prihovoriť za prijatie dohody.
Guantánamo: Nemecko už roky požaduje zatvorenie amerického väzenia na Kube, kde zadržiavajú bez procesov podozrivých z terorizmu, zatvorenie sľúbil pri nástupe do funkcie aj sám Obama. Zatiaľ sa tak nestalo, Američania teraz rokujú s Nemcami o prijatí ďalšieho z väzňov.