Na Ukrajine sa šíri chaos.
Kyjev znova spustil protiteroristickú operáciu v Sloviansku
armáda mesto obkľúčila, centrum zrejme stále kontrolujú ozbrojenci rebeli zostrelili dva vrtuľníky, zahynuli obaja piloti Putin obvinil Kyjev, že zmaril nádej na realizáciu ženevskej dohody
ODESA, KYJEV. Po Donecku a Luhansku na východe krajiny má vláda v Kyjeve ďalší problém - Odesu.
Po relatívne pokojných týždňoch vypukli v miliónovom prístave na juhu krajiny krvavé strety medzi proukrajinskými a proruskými demonštrantmi.
Najhoršie to však vyzeralo pri Dome odborov. Na budovu zaútočili proukrajinskí demonštranti zápalnými fľašami, proruskí stúpenci na nich zo strechy a z okien hádzali kamene, zápalné fľaše a zrejme aj strieľali. Vypukol požiar a pred budovou sa v noci kopili mŕtve telá.
Celkovo prišlo o život najmenej 46 ľudí, zranenia utrpelo okolo 200 osôb, z 25 ťažké.
Podľa ukrajinských médií bolo medzi obeťami najmenej pätnásť Rusov, Moskva o tom žiada dôkazy.
Polícia dlho nezasahovala, neskôr zatkla a ponechala vo väzbe vyše 120 osôb. Podľa ministerstva vnútra tvoria väčšinu z nich občania Ruskej federácie a obyvatelia Podnesterska.
Jednu z obetí zrážok podľa polície zasiahla guľka do hrude.
Z požiaru aj výtržností viní Kremeľ radikálov z nacionalistického Pravého sektora, vládu nazýva spolupáchateľom.
Ukrajinskí vyšetrovatelia naopak naznačujú, že požiar mohla spôsobiť zápalná fľaša separatistov.
Spojené štáty označili smrť ľudí v Odese za nezmyselnú, šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák vyzval na obnovenie mieru, vyšetrenie incidentov a využitie potenciálu ženevských rokovaní.
Streľba, zápalné fľaše a obete Tretiemu najväčšiemu ukrajinskému mestu, kde sa hovorí najmä po rusky, sa až doteraz vyhýbali krvavé násilnosti.
V prístave, kde vládne liberálnejší duch ako vo východných oblastiach, sa väčšina nechcela pridávať na stranu proruských separatistov z východu, ale nebola nadšená ani z vlády v Kyjeve.
Za nepokojmi v Odese vidia v Kyjeve provokoáciu ruskej tajnej služby FSB.
Podľa Serhyja Pašynského, šéfa kancelárie prezidenta Oleksandra Turčynova, tak mala odviezť pozornosť od protiteroristickej operácie na východe krajiny. Tiež tvrdí, že separatisti dostali zbrane od FSB.
Piatok bol podľa Guardianu najkrvavejším dňom na Ukrajine od 20. februára, keď na kyjevskom Majdane zomrelo 73 ľudí.
Kliknutím obrázok zväčšíte
Spustili operáciu v Sloviansku Ukrajinské vládne sily ešte v piatok ráno spustili protiteroristickú operáciu v Sloviansku a neskôr večer aj v Kramatorsku.
K operácii prišlo krátko po tom, ako ukrajinský prezident Turčynov nariadil obnovenie brannej povinnosti v rámci armády.
Proruská domobrana podľa použila proti armáde v Sloviansku ťažkú bojovú techniku, vrátane granátometov a prenosných raketometov.
"Ide o boj s profesionálnymi žoldniermi," dodal minister vnútra Arsen Avakov. Civilné obyvateľstvo podľa neho využívajú ako živé štíty.
Ukrajinská tajná služba SBU tiež uviedla, že útoky svedčia o tom, že v meste pôsobia "vysokokvalifikovaní vycvičení zahraniční vojenskí špecialisti".
Druhá strana zase tvrdí, že v útočiacich komandách sú aj príslušníci radikálneho hnutia Pravý sektor.
Kyjev počas dňa hlásil, že veľkú časť mesta už má pod kontrolou, napriek tomu v ňom pretrvával chaos, strach a panika. Podľa spravodajcov agentúry AP je centrum naďalej v rukách ozbrojencov.
Prezident Turčynov vo svojom večernom vyhlásení priznal, že operácia zameraná na opätovné získanie Slovianska nepostupuje tak rýchlo, ako dúfal.
Separatisti zostrelili vrtuľniky Ozbrojeným rebelom sa ráno podarilo zostreliť dva ukrajinské vrtuľníky Mi-24, ktoré mali kryť výsadok vojakov z ďalších helikoptér. O život prišli dvaja piloti, niekoľko vojakov utrpelo zranenia.
Vládne sily zadržali štyroch mužov podozrivých zo streľby.
Ministerstvo obrany neskôr zverejnilo fotografie štyroch spútaných mužov v civilnom oblečení a vrecami na hlavách.
Na jednom zo záberov bola pištoľ a preukaz "Doneckej ľudovej republiky", ktorú vyhlásili proruskí aktivisti na východe Ukrajiny.
Večer v okolí Slovianska zahynuli dvaja ukrajinskí výsadkári pri útoku radikálov. Významné straty podľa Turčynova utrpeli aj separatisti.
Podvečer rebeli podľa agentúry AP prepustili novinárov televíznych staníc CBS News, Sky News a internetového portálu Buzzfeed, ktorých niekoľko hodín zadržiavali.
Ozbrojenci v Luhansku, ktorí v utorok obsadili úrad regionálneho prokurátora a televíziu, medzitým po vyjednávaniach budovu bez násilia opustili.
Separatisti sa však zmocnili riadiaceho strediska Doneckých železníc pri meste Jasynuvata a prerušili tam všetku dodávku elektriny. "Pohyb vlakov sa takmer zastavil," citoval Reuters hovorcu železníc.
Zranený pilot helikoptéry
Putin: Zmarili poslednú nádej Ruský prezident Vladimir Putin obvinil ukrajinskú vládu, že operáciou v Sloviansku zmarila "poslednú nádej" na realizáciu ženevskej dohody.
"Vedenie v Kyjeve spustilo bojovú represívnu akciu vládnych jednotiek, ktoré útočia na pokojné obývané oblasti," vyhlásil Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Putin podľa jeho slov hovoril o takejto operácii ako trestnom čine.
Peskov tiež vyzval európske krajiny a USA, aby predložili svoje hodnotenie situácie v oblasti, kde "používajú letectvo proti obyvateľstvu". Kyjev by si podľa jeho slov mal svoje kroky premyslieť.
Autor: idnes.cz