BAGDAD, TEL AVIV. V Iraku sa v stredu začnú prvé parlamentné voľby od odchodu amerických jednotiek z krajiny. Posledné mesiace a napokon aj utorok, keď volili vojaci a policajti a niektorí štátni zamestnanci, ukázali, že ich najviac ohrozuje násilie.
Od pondelka pri útokoch na volebné miestnosti zahynuli desiatky ľudí.
Hlasovanie o Malíkim
Voľby sú referendom o irackom premiérovi. Hoci situácia v krajine je skôr beznádejná, nedá sa vylúčiť, že šiitskému zoskupeniu Štát zákona Nuriho Malíkiho sa podarí zvíťaziť alebo získať dostatok na dobré povolebné manévrovanie a Malíki bude po tretí raz irackým premiérom.
Dôležité bude, či sa na voľbách zúčastnia irackí sunniti. To napokon ovplyvní nielen zloženie 328 členného poslaneckého zboru, ale aj budúcnosť krajiny.
Marginalizovaní sunniti nie sú jednotní v názore, či voľby ignorovať ako prejav nespokojnosti s Malíkiho vládou, alebo voliť proti nemu. Všetko navyše komplikuje fakt, že na časti územia, ktoré obývajú, vedie vláda už niekoľko mesiacov vojenské operácie proti militantom.
S premiérom Malíkim, ktorý si moc udržuje vďaka podpore šiitských milícií a údajne aj skorumpovaným súdom, nie sú spokojní ani irackí Kurdi. Ak ho voľby udržia pri moci a tomu sa nepodarí zapojiť do riadenia štátu aj sunnitov a Kurdov, opäť sa obnoví strach z rozpadu krajiny.
Zlá ekonomika
Iračanov však okrem bezpečnosti a politickej nestability trápia aj ekonomické problémy, chronické zlyhávanie základných funkcií štátu, chudoba a v poslednom čase aj prílev utečencov zo Sýrie.
To všetko sú dlhodobé záležitosti a Malíki je prvý raz v pozícii, keď sa nemôže vyhovárať na Američanov a zároveň sa spoliehať na ich vojenskú podporu.