JERUZALEM. Ľudia, ktorí prežili holokaust, zažívajú ťažké chvíle aj teraz.
Päťdesiattisíc ich žije v Izraeli v takej biede, že sa musia rozhodovať, či sa najesť alebo si kúpiť lieky.
Vláda to chce napraviť a v nedeľu, v predvečer izraelského Dňa spomienok na šoa, posunula do skráteného legislatívneho konania návrh zákona, ktorý zvyšuje finančnú podporu tejto skupine obyvateľstva.
Mimovládne organizácie hovoria, že je už príliš neskoro. Na pomoc kabinet vyčlenil miliardu šekelov, čo je zhruba 200 miliónov eur.
Priemerný vek: 85 rokov
V Izraeli žije do 200-tisíc ľudí, čo prežili holokaust. Ich priemerný vek je 85 rokov a dve tretiny z nich tvoria ženy, ktoré majú všeobecne nižšie dôchodky.
V tejto vekovej kategórii prudko stúpajú náklady na zdravotnú starostlivosť, aj na pomoc v domácnosti.
Izraelská vláda priznáva, že byrokracia, ktorá sprevádza proces priznávania pomoci od štátu, je prebujnená a komplikovaná.
To sa týka hlavne ľudí, ktorí do Izraela imigrovali po roku 1953, a ktorým už neposkytujú takú pomoc ako tým, čo sa prisťahovali skôr.
Pripomenú si obete šoa
Ruth Adlerová, 87-ročná obyvateľka Tel Avivu, imigrovala do Izraela v roku 1956, po maďarskej revolúcii.
Posledný rok druhej svetovej vojny strávila v Osvienčime, dovtedy sa jej darilo prežiť v úkryte u známych.
Od štátu k skromnému učiteľskému dôchodku dostáva minimálnu podporu, necelých 300 eur. Za lieky platí mesačne 280 eur. Bez toho, aby jej deti prispievali na domácnosť, by neprežila.
Izrael si šoa pripomína aj v pondelok. Krajina sa zastavíla na dve minúty, aby si pripomenula šesť miliónov obetí holokaustu. Koná sa tiež veľa spomienkových podujatí a v Knessete čítajú mená všetkých umučených.
V Osvienčime sa na pochode zúčastnili tisíce mladých Židov, v Budapešti prišli vyjadriť protest proti antisemitizmu desaťtisíce ľudí.