NEW YORK. Zoznam Rusov, na ktorých Washington uvalil sankcie, by sa v pondelok mal rozšíriť.
Zasiahne ďalších ekonomicky vplyvných ľudí z blízkeho okolia prezidenta Vladimira Putina.
Američania veria, že sa k nim pridá aj Európska únia a že hospodársky tlak bude mať efekt.
Na Rusko, aj samotného Putina, ktorý má podľa viacerých domácich aj zahraničných zdrojov tichý podiel v spoločnostiach zasiahnutých sankciami.
Američanom chýbajú dôkazy
Noviny New York Times píšu, že majetok Vladimira Putina sa odhaduje na 40 až 70 miliárd dolárov, hoci neexistuje žiadny jasný dôkaz.
Čísla, ktoré oficiálne uvádza Kremeľ, sú oveľa nižšie (minulý rok prezident zarobil 102-tisíc dolárov) a samotný Putin informácie o svojom majetku označuje za klebety.
Potrpí si však na luxusné hodinky, vraj sa pre neho stavia prímorská vila, ale inak sa nezdá, že by bol príliš na peniaze. Oveľa viac ako majetky ho vraj poháňa túžba po moci.
Americká expertka na Rusko Fiona Hillová si myslí, že informácie o rozprávkovom bohatstve prezidenta môžu rozširovať aj jeho ľudia z imidžových dôvodov.
"Rusi musia mať všetko najväčšie a najlepšie. Je to súčasť tajomstva, imidžu," hovorí.
Wikileaks odhalilo spojenia
Aký je skutočný obraz Putinovho majetku, sa Washington pokúša zistiť už pätnásť rokov.
Tajné informácie, ktoré zverejnila skupina Wikileaks, potvrdzujú špekulácie, že Putin je tichým spoločníkom vo firmách Gunvor (už je na zozname sankcionovaných), Surgutneftegaz a údajne aj v Gazprome.
Wikileaks cituje správy, podľa ktorých napríklad štátna firma Ruské železnice platila Putinovi významné sumy v hotovosti. Ten istý zdroj si myslí, že Putin by mohol mať okolo 10 miliárd dolárov.
Otázkou však je, kde peniaze má. Opozičný líder, bývalý šachový veľmajster Garry Kasparov si myslí, že Putinove peniaze sa dajú vypátrať, ale nie štandardnými postupmi.
New York Times uvádza, že Biely dom zvažoval v minulosti možnosť zverejniť skutočný stav Putinovho majetku, aby ho očiernil v očiach ruskej verejnosti. Potom však z toho zišlo z diplomatických dôvodov.
Washington verí sankciám
Tak či onak, americkí predstavitelia veria, že sa im cez sankcie darí približovať sa nepriamo k Putinovi a jeho ekonomickým záujmom.
"Je to ako keby ste stáli v kruhu a zrazu na každého v tom kruhu padne bomba. Odkaz je jasný: blíži sa to k vám," opisuje americkú taktiku senátor Robert Mendez.