JERUZALEM. Izraelský bezpečnostný kabinet vo štvrtok jednomyseľne rozhodol o zastavení mierových rozhovorov s Palestínčanmi.
Reagoval tak na rozhodnutie palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása vytvoriť vládu jednoty s islamistickým hnutím Hamas, informovala agentúra Reuters.
Podľa denníka Times of Israel uvalí židovský štát na Palestínčanov bližšie nešpecifikované ekonomické sankcie.
Palestínske hnutia Hamas a Fatah sa dohodli na vytvorení vlády jednotyČítajte
Hamas považujú za teroristov
Hnutie Hamas, ktoré Spojené štáty a EÚ považujú za teroristickú organizáciu, v stredu oznámilo, že uzavrelo dohodu s umierneným sekulárnym hnutím Fatah, na ktorého čele stojí Abbás.
Práve Hamas vytlačil v roku 2007 z pásma Gazy bezpečnostné zložky verné Západom podporovanému Abbásovi.
Na základe dohody, ktorú Hamas uzavrel s Fatahom, by do piatich týždňov mala vzniknúť palestínska vláda jednoty a o šesť mesiacov na to by sa na palestínskych územiach mali konať všeobecné voľby. Obe organizácie sa dohodli aj na obnovení Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP).
V reakcii na dohodu medzi Hamasom a Fatahom zrušil v stredu Izrael rokovanie s palestínskymi mierovými vyjednávačmi, ktoré mali viesť k oddialeniu termínu uzavretia izraelsko-palestínskej mierovej zmluvy pôvodne stanovenému na 29. apríla.
Po uzavretí dohody o jednote medzi Fatahom a Hamasom izraelskí predstavitelia vyhlasujú, že ak Abbás uzavrel spojenectvo s Hamasom, nemôže byť mierovým partnerom Izraela.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok v rozhovore pre americkú televíziu NBC News povedal, že nikdy nebude rokovať s vládou podporovanou terroristickou organizáciou.
Američania prehodnotia pomoc
Spojené štáty budú podľa nemenovaného vládneho predstaviteľa musieť prehodnotiť svoju pomoc, pokiaľ Hamás a Fatah spolu vytvoria vládu.
"Každá palestínska vláda sa musí jasne a vyslovene zaviazať k nenásiliu, uznať štát Izrael a akceptovať predchádzajúce dohody a záväzky medzi stranami," povedal zdroj.
"Pokiaľ bude sformovaná nová palestínska vláda, zhodnotíme ju na základe spomenutých podmienok, jej politík a konania a stanovíme podmienky pomoci na základe amerických zákonov," dodal.
Spojené štáty už v stredu uviedli, že sú sklamané z dohody o zmierení, ktorú implementovali znepriatelené palestínske frakcie, pretože podľa nich komplikuje mierové úsilie.
"Načasovanie je nešťastné a určite sme týmto oznámením sklamaní," povedala hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Jen Psakiová na pravidelnom tlačovom brífingu.
Ako dodala, dohoda môže vážne poškodiť "nielen naše úsilie, ale tiež úsilie strán o predĺženie ich rokovaní". Psakiová dodala, že svoje obavy už tlmočili Palestínčanom.