BRUSEL. Podľa mimovládnej antikorupčnej organizácie Transparency International nie sú inštitúcie Európskej únie dostatočne vybavené na boj proti korupcii.
Existujú síce viaceré pravidlá a nariadenia, ktoré majú korupcii zamedziť, no často nie sú vôbec presadzované a chýba im systém kontroly, uvádza organizácia v najnovšej štúdii o korupcii v Európskej únii, ktorú vo štvrtok predstavila v Berlíne.
V Únii chýba tiež politická vôľa a potrebné zdroje na boj proti korupcii, píše sa v štúdii.
Transparency International preskúmala situáciu v hlavných inštitúciách únie, Európsky parlament však odmietol spolupracovať s odôvodnením, že má dostatok vnútorných zdrojov na monitorovanie korupcie.
Antikorupčná organizácia skúmala nezávislosť, transparentnosť, povinnosť informovať a integritu inštitúcií v súvislosti s korupciou.
Autori 244-stranovej štúdie uvádzajú, že európske inštitúcie síce zverejňujú veľa dokumentov a informácií z ich rozhodovacieho procesu, no dôležité rokovania prebiehajú za zatvorenými dverami.
Okrem toho funkcionári Európskej únie nie sú povinní zverejniť počas zákonodarného procesu svoje kontakty s lobistami a zoznam lobistov pôsobiacich na pôde organizácie vôbec neexistuje.
Podľa organizácie len jedna agentúra Únie mala jasné pravidlá na ochranu ľudí, ktorí informujú o korupcii.
Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil Eurobarometer, 70 percent obyvateľov Únie si myslí, že v európskych inštitúciách je korupcia prítomná.