MOSKVA, KYJEV. Rusko podnikne protiopatrenia v prípade, že sa stane terčom útoku alebo budú ohrozené záujmy jeho občanov, varoval v stredu v rozhovore pre spravodajskú stanicu RT šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.
Konštatoval, že Spojené štáty majú prsty v súčasnej patovej situácii na Ukrajine medzi vládou a jej odporcami.
Lavrov povedal, že zhromažďovanie ruského vojska pozdĺž hranice s Ukrajinou je v medziach medzinárodného práva. Odmietol, že by ruskí vojaci boli prítomní na východe Ukrajiny.
"Ak budeme napadnutí, určite odpovieme. Ak budú naše záujmy, naše legitímne záujmy, záujmy Rusov priamo napadnuté, ako boli napríklad v Južnom Osetsku, nevidím inú cestu, než odpovedať v súlade s medzinárodným právom," uviedol Lavrov k najhoršiemu možnému scenáru v ukrajinskej kríze.
"Útok proti ruským občanom je útokom proti Ruskej federácii," dodal.
Šéf ruskej diplomacie zároveň obvinil Spojené štáty zo snahy manipulovať situáciu. "Nie je dôvod nedomnievať sa, že Američania nerežírujú toto predstavenie," povedal minister v narážke na návštevu amerického viceprezidenta Joea Bidena v Kyjeve v čase obnovenia protiteroristickej operácie proti aktivistom na východe Ukrajiny.
Americké ministerstvo zahraničných vecí všetky tieto tvrdenia odmietlo a označilo ich za "absurdné".
"Mnohé z tvrdení, ktoré vyslovil v interview, sú absurdné a nezakladajú sa na skutočnosti," reagovala hovorkyňa amerického ministerstva Jen Psakiová.
Ukrajina oficiálne obvinila Rusko
Ukrajina v stredu oficiálne obvinila Rusko z podporovania teroristov a separatistov na východe krajiny.
S odvolaním sa na vyhlásenie na vládnej stránke o tom informovala agentúra DPA.
Podľa ukrajinskej vlády by malo Rusko vplývať na svojich stúpencov, aby "ukončili násilie a prepustili rukojemníkov z obsadených budov".
Odzbrojovanie proruských jednotiek stále pokračuje a doposiaľ zhabali zhruba 6-tisíc kusov zbraní, dodal ukrajinský kabinet.
Moskva podiel na násilných akciách uniformovaných aktivistov na východe Ukrajiny opakovane popiera.
Chcú plniť legitímne požiadavky
"Armáda má teraz jediný rozkaz: chrániť občanov Ukrajiny tak, ako to vyžaduje zákon a vojenská prísaha," informuje vláda.
"Žiaľ práve mierumilovní občania sú teraz obeťami kriminálnikov a teroristov, ktorí sa ukrývajú za politické heslá".
Ukrajinská vláda je podľa vyhlásenia pripravená vypočuť a splniť všetky legitímne politické požiadavky Ukrajincov na východe i západe.
Vyzvala na plnenie ženevskej dohody.
Američania budú voči Rusku tvrdší, chcú ho dostať do izolácieČítajte
Kyjev dúfa v podporu Západu
Kyjev ukončil veľkonočné prímerie a obnovil aktívnu fázu protiteroristickej operácie na východe.
Podľa vicepremiéra Vitalija Jaremu ešte operácia nie je v plnom prúde, ale "v blízkej budúcnosti budú podniknuté príslušné opatrenia a uvidíte výsledky".
"Získali sme podporu zo strany Spojených štátov, že nás nenechajú osamote s agresorom. Dúfame, že v prípade ruskej agresie bude táto pomoc podstatnejšia," povedal Jarema deň po návšteve amerického viceprezidenta Joea Bidena v Kyjeve.
Aj dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dúfa, že strategickí partneri nenechajú jeho krajinu osamote s agresorom.
Turčynov vyhlásil, že považuje ruskú agresiu za výzvu nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Európu ako celok a celý civilizovaný svet.
Americké vojenské jednotky sa z obavy pred rozšírením konfliktu presúvajú do severovýchodného Poľska.
Podľa denníka New York Times bude asi 150 výsadkárov od budúcej stredy cvičiť spolu s poľskými vojakmi. Americká armáda bude nasadená v najbližších dňoch na podobné cvičenia aj v pobaltských krajinách. Podľa hovorcu Pentagonu admirála Johna Kirbyho je cvičenie reakciou na dianie na Ukrajine.