Ultraľavica, neofašisti, tajná služba a mafia zabili od šesťdesiatych rokov desiatky ľudí. Mnohé útoky nikdy nepotrestali.
RÍM. Taliansko odtajní spisy o teroristických bombových útokoch z obdobia 60. až 80. rokov 20. storočia, známych ako Roky olova.
S odvolaním sa na oficiálne vyhlásenie vlády o tom v utorok informovala agentúra Reuters.
Ultraľavicové Červené brigády, neofašistické skupiny, ale aj tajná služba a mafia boli zapletené do politických násilností, akou bol bombový útok na milánskom námestí Piazza Fontana z 12. decembra 1969 (17 mŕtvych) či výbuch silnej bomby na hlavnej železničnej stanici v Bologni 2. augusta 1980 (85 mŕtvych).
Desiatky ľudí pri nich prišli o život a stovky ďalších utrpeli zranenia, ale mnohé z útokov, ku ktorým došlo za politického napätia počas studenej vojny, zostávajú nevyriešené napriek dlhoročnému vyšetrovaniu.
Taliansky premiér Matteo Renzi vo vyhlásení uviedol, že považuje rozhodnutie odtajniť tieto spisy za "povinnosť voči spoluobčanom a príbuzným obetí útokov, ktoré zostávajú temnou škvrnou v našej spoločnej pamäti".
Renzi povedal, že verejnosti budú sprístupnené spisy o bombových útokoch na milánskom námestí, bolonskej železničnej stanici, o tajomnej havárii vnútroštátneho letu komerčnej leteckej spoločnosti pri ostrove Ustica neďaleko Sicílie 27. júna 1980 (81 mŕtvych) i o ďalších bombových útokov zo 70. a 80. rokov.
Spisy budú odtajované od najstaršieho a budú umiestnené v ústredných štátnych archívoch.