Najľudnatejšia krajina by mohla mať do pätnástich rokov štvrť miliardy kresťanov. Oficiálne čísla ich potláčajú.
PEKING. Oficiálne ateistická Čína by sa podľa niektorých odhadov mohla okolo roku 2030 stať krajinou s najväčším počtom kresťanov na svete.
Profesor sociológie Fenggang Jang denníku The Telegraph povedal, že podľa jeho prepočtov by v Číne do roku 2030 mohlo byť 247 miliónov kresťanov z rôznych kongregácií.
Toto číslo by prevýšilo počet ľudí hlásiacich sa ku kresťanstvu v takých krajinách ako sú USA, Brazília či Mexiko.
Pozrite si rebríček krajín s najväčším počtom kresťanov (2011, wikipedia)
Preplnené kostoly
Oficiálne čínske štatistiky uvádzajú oveľa nižší počet kresťanov. To však môže byť spôsobené obavami ľudí verejne sa prihlásiť k náboženstvu.
Povolené kresťanské cirkvi a ich predstavení sú v Číne prísne kontrolovaní a mnoho veriacich radšej vyhľadáva neoficiálne, slobodnejšie spoločenstvá, ktoré sa stretávajú v súkromných bytoch či domoch.
Počas veľkonočných sviatkov boli čínske kostoly preplnené. Aj v bežné nedele je v kostoloch viac ľudí, ako v mnohých svätostánkoch v Európe.
"Mao si myslel, že môže eliminovať náboženstvo a že to aj dosiahol. Je to ironické, ale jeho snahy v skutočnosti totálne zlyhali," vysvetlil profesor Jang s odkazom na Maovu kultúrnu revolúciu, ktorej koniec znamenal aj návrat ľudí do kostolov.
Neslobodné cirkvi
Čína povolila vyznávať kresťanstvo v roku 1978, aj keď pod kuratelou štátnej moci a komunistickej strany. Právo zapájať sa do náboženských aktivít garantuje aj ústava z roku 1982.
Cirkvi v Číne však nie sú slobodné. Kázne monitoruje štátna moc a kontroluje, či sú v súlade s oficiálnou politikou strany.
Protestanti, katolíci aj vyznávači nových cirkví kombinujúcich kresťanstvo a čínske tradície však v krajine stále pribúdajú.
Komunistická strana podľa predstaviteľov cirkvi stále nevie, či ich má vnímať ako hrozbu.
Hovoria aj to, že kresťanstvo vyvažuje to, čo je skutočným hnacím motorom Číny. Už dávno to vraj nie je komunistická strana, ale moc peňazí.