KÁHIRA. Egyptský súd odsúdil v sobotu na rok väzenia jedného z lídrov Moslimského bratstva Muhammada el-Beltágího za urážku súdu.
El-Beltágí je prvý líder hnutia odsúdený do väzenia od jeho zákazu v minulom roku. Odsúdený čelí aj ďalšiemu procesu spolu so zvrhnutým prezidentom Muhammadom Mursím a 13 ďalšími členmi vedenia Moslimského bratstva.
Obvinení sú z podnecovania k zabíjaniu demonštrantov počas protivládnych protestov v roku 2012.
"Súd poslal obvineného Muhammada el-Beltágího na rok do väzenia za urážku súdu," informoval v sobotu nemenovaný súdny predstaviteľ. Urážky sa mal dopustiť, keď prokuratúru obvinil zo sprisahania voči vedeniu Moslimského bratstva.
Moslimské bratstvo získalo na sile v niektorých arabských krajinách po revolúciách v roku 2011.
K moci sa dostalo v Egypte, po zvrhnutí prezidenta Mursího však egyptská vojenská vláda začala jeho členov a prívržencov prenasledovať a činnosť hnutia zakázala.
Viacero organizácií fungujúcich v rámci tohto hnutia presunulo svoju činnosť do Británie.
Egyptský súd už poslal do väzenia stovky prívržencov bratstva. Odsúdil ich v súvislosti s minuloročnými protestmi proti zosadeniu Mursího, pri ktorých zahynulo najmenej 50 ľudí.
Skoro 530 z nich odsúdil na trest smrti, čo vyvolalo kritické reakcie zo strany medzinárodného spoločenstva.